זוכי פרס אמת

פרופ' בן-ציון שילה

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2013

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

חקר ההתפתחות העובָּרית

פרופ' בן-ציון שילה

מנימוקי חבר השופטים

“על תגליותיו החלוציות בחקר ההתפתחות העובָּרית שהביאו להבנת הבסיס הגנטי להתמיינות רקמות העובר ולפענוח הקשר בין תהליכים אלה להופעת מומים ומחלות בבני אדם.”

ראיון אישי

אבני דרך

1951 נולד בירושלים
1978 סיים לימודי בוגר בביולוגיה ודוקטורט בגנטיקה.
1981 בתר-דוקטורט סיים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס.

קורות חיים

נולד בירושלים בשנת 1951. באוניברסיטה העברית סיים לימודי בוגר בביולוגיה ודוקטורט בגנטיקה (1978). בתר-דוקטורט סיים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (1981).

לקראת סיום תקופת עבודתו בקיימברידג' הוכיח לראשונה שרצפי דנ"א בגנום של בעלי חוליות, המקודדים חלבונים פרוטו אונקוגנים, שמורים גם בגנום של זבוב הפירות (דרוזופילה). במרבית שנות המחקר במעבדתו עסק באמצעות שיטות גנטיות מתוחכמות בחקר הרכיבים והבקרה של מסלולי העברת אותות ושל תפקידם בתהליך ההתפתחות התקין. הקולטן ל-EGF ומסלול העברת האותות שלו עמדו במוקד התעניינותו. בשנים האחרונות הוא משתף פעולה עם ביולוגים-חישוביים לצורך גילוי הבסיס הכמותי ליצירת דגמים התפתחותיים מדויקים, ובהבנת תפקידו של החלבון אקטין ביצירת רקמות.

במכון ויצמן היה ראש המחלקה לגנטיקה מולקולרית, ראש מועצת הפרופסורים וראש הוועדה להענקת קביעות והעלאות בדרגה לפרופסורים. כמו כן היה דִיקן הפקולטה לביוכימיה, ובתפקיד הזה סייע בגיוס 30 מדענים צעירים במדעי החיים.

הוא היה פרופסור אורח באוניברסיטת ייל ובאוניברסיטת סטנפורד וחבר במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת הרווארד. הישגיו המדעיים זיכו אותו בפרסים, בהם פרס ברונו. הוא חבר בארגון האירופי לביולוגיה מולקולרית וכיהן כחבר המועצה שלו. הוא משמש חבר מערכת של כתבי עת שונים.