זוכי פרס אמת

פרופ' אפרת לוי-להד


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

פרופ' אפרת לוי-להד

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ’ אפרת לוי-להד על מחקרים חדשניים לזיהוי גנים המעורבים במחלות תורשתיות ולהבנת התפקיד הביולוגי שלהם, על פיתוח ויישום בדיקות טרום-השרשתיות של העובר המאפשרות מניעת הריונות עם מוטציות בלתי רצויות ועל פעילות בתחום הביו-אתיקה של המחקר הגנטי בארץ ובעולם.”

קורות חיים

פרופ' אפרת לוי להד נולדה בברקלי בשנת 1960. היא למדה רפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והתמחתה ברפואה פנימית במרכז הרפואי שערי צדק. אחר כך עברה שלוש שנות התמחות-על קלינית ומחקרית בגנטיקה רפואית באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. בשובה לארץ הקימה במרכז הרפואי שערי צדק את המכון לגנטיקה רפואית והיא עומדת בראשו. היא פרופסור מן המניין ברפואה פנימית ובגנטיקה באוניברסיטה העברית.

עבודתה מתמקדת בשני תחומים עיקריים: אפידמיולוגיה גנטית של הגֵנים BRCA1 ו-BRCA2, שמוטציות בהם מעלות את הסיכון לסרטן השד והשחלה, וגילוי הבסיס הגנטי של מחלות מנדליות. מחקריה על הסיכון אצל נשאיות בשני הגֵנים האלה סוללים את הדרך ליישום בדיקות גנטיות כבדיקות לסקר אוכלוסייה, ומחקריה על מחלות גנטיות הובילו לזיהוי גֵן חדש למחלת אלצהיימר - ובשנים האחרונות לגילוי גֵנים ומנגנונים ביולוגיים חדשים למחלות עצבים מוּלדות בילדים וסקוליטיס במבוגרים וכן מספר גֵנים הקשורים להתפתחות השחלות. בפעילותה הקלינית היא מחלוצי תחום האונקו-גנטיקה בישראל, והמכון בראשותה מעניק שירות אבחון טרום-השרשתי חדשני ורחב היקף.

היא גם פעילה בתחום הביו-אתיקה, בפרט של מחקרים גנטיים, והיא יושבת ראש (שותפה) של המועצה הלאומית לביו-אתיקה. בזירה הבינלאומית כיהנה כחברה בוועדה הביו-אתית הבינלאומית של אונסק"ו ולאחרונה גם כחברה בוועדה מטעם האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית בנושא עריכת גֵנים.

עבודתה זיכתה אותה בפרסים, בהם פרס למצוינות בגנטיקה רפואית ע"ש גרטרוד קוהן, פרס למצוינות במחקר רפואי מטעם הקרן ע"ש זהבה וצבי פרידברג לקידום ההשכלה והמדע והקרן הלאומית למדע, פרס הפקולטה למצוינות במחקר מטעם הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית ופרס טבע לחקר מחלות נדירות של הקרן הלאומית למדע.