זוכי פרס אמת

פרופ' צ'חנובר

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביו-רפואה

חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004

רפואה וגנטיקה

פרופ' צ'חנובר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אהרון צ'חנובר על תרומתו העצומה להבנת תהליכי בקרה של פרוק חלבונים בתא ופתיחת שטח חדש בביולוגיה וברפואה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' צ'חנובר נולד בחיפה ב-1947. למד מדעי רפואה באוניברסיטה העברית ובטכניון. מאז 1979 הוא מרצה במחלקה לביוכימיה בפקולטה לרפואה בטכניון, ומאז 1992 הוא פרופסור מן המניין. 

תרומתו למדע רבה בגילוי מערכת האוביקויטין והבסיס הביוכימי של פירוק חלבונים תאיים. מחקריו החלוציים בטכניון, החל משנת 1984, הביאו לגילוי תפקידיה ומגנון פעולתה של מערכת האוביקויטין. במשך חמש שנות עבודה משותפת לו ולחוקרים נוספים התגלה העיקרון, שעל-פיו חלבון האוביקויטין מוצמד לחלבון המיועד לפירוק. במשך השנים, הפעם במחקריו העצמאיים, גילה סמני פירוק חדשים.

עבודתו המדעית זיכתה אותו במלגות, בפרסים ובהכרה בינלאומית. עם מורו לשעבר, פרופ' אברהם הרשקו, זכה בפרסים יוקרתיים רבים, ביניהם פרס אלברט לסקר למדעי הרפואה לשנת 2000 ודוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל-אביב. הוא היה עמית קרן פולברייט, עמית החברה האמריקנית לחקר הלוקמיה, עמית אלינור רוזבלט של החברה האמריקנית לחקר הסרטן, חבר האיגוד האירופי לביולוגיה מולקולרית, וזכה בפרסים מטעם אוניברסיטת אינסברוק באוסטריה, בפרס אלקלס של הסוכנות היהודית למדען המצטיין במדעי החיים ובפרס מפעל הפיס על-שם מיכאל לנדאו על פריצת דרך במדעי החיים. 

הוא כתב 96 פרסומים מדעיים מקוריים, 24 מאמרי סקירה ו-21 ספרים וערך ספר בנושא מערכת האוביקויטין ומהדורה מיוחדת של עיתון מדעי בנושא מערכת האוביקויטין ופתוגנזה של מחלת הסרטן. כמו כן הוזמן להרצות ביותר מ-90 כינוסים בינלאומיים.

פרופ' אהרון צ'חנובר קיבל את פרס נובל לכימיה בשנת 2004