זוכי פרס אמת

פרופ' פרץ לביא

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביו-רפואה

רפואה

פרופ' פרץ לביא

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרו' פרץ לביא על מחקרו החלוצי בחקר השינה והפרעות השינה, על היותו אבי רפואת השינה ומחקר השינה המודרני במדינת ישראל, על הובלת שינויים בהרגלי השינה והעבודה בארץ ועל השפעתו ותרומתו לאיכות החיים של תושבי ישראל והעולם כולו.”

קורות חיים

פרופ' פרץ לביא נולד בפתח תקווה ב-1949 וגדל בזיכרון יעקב. את לימודיו האקדמיים התחיל באוניברסיטת תל-אביב בחוגים לפסיכולוגיה וסטטיסטיקה. את הכשרתו בחקר השינה וברפואת שינה רכש באוניברסיטאות בארצות-הברית.

ב-1975 הצטרף לפקולטה לרפואה בטכניון, שבה הקים את המעבדה לחקר השינה ואת המרכז לרפואת שינה. הוא היה ראש היחידה לביולוגיה של ההתנהגות בפקולטה לרפואה וראש המרכז הטכניוני למחקר בבטיחות בעבודה וגורמי אנוש ודיקן הפקולטה לרפואה. כיום הוא מחזיק בקתדרה לפסיכיאטריה ביולוגית ע"ש אנדרי בלרד, ומאז 2001 הוא סגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים.

במרוצת השנים עסק בחקר השינה והפרעותיה. כדי לתאר תקופות ביממה, שבהן חלים שינויים ברמת הערנות וביכולת ההירדמות, טבע את המונחים שער השינה ואזורים מנועים משינה. ממצאיו השפיעו על תכנון עבודת משמרות ועל חקר תאונות דרכים ועבודה. הוא היה גם בין הראשונים שחקרו את השפעת ההורמון מלטונין.

כמו כן התמקד בהשפעתם של אירועים טראומטיים על שינה וחלומות. בשנים האחרונות התמקדו מחקריו בתמותה ובסיבותיה בחולי דום נשימה בשינה, ובשיתוף עם רעייתו, ד"ר לינה לביא, הוא עוסק בחקר המנגנונים של תחלואה קרדיווסקולארית בחולי דום נשימה בשינה.

עד כה פרסם יותר מ-340 מאמרים ושמונה ספרים בתחום חקר השינה. ספרו עולמה הקסום של השינה תורגם עד כה ל-15 שפות. עבודתו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם הפרס ע"ש אלקלס של קרן קימת לישראל, פרס אוניברסיטת פיזה באיטליה לחקר השינה ופרס ליצירתיות במחקר מטעם האגודה האמריקנית לחקר השינה.