זוכי פרס אמת

פרופ' אברהם הרשקו

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביו-רפואה

חתן פרס נובל לכימיה בשנת 2004

רפואה

פרופ' אברהם הרשקו

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אברהם הרשקו על תרומתו העצומה להבנת תהליכי בקרה של פרוק חלבונים בתא ופתיחת שטח חדש בביולוגיה וברפואה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' אברהם הרשקו נולד בהונגריה ב-1937 ועלה לארץ ב-1950. למד רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים (1956-1964) ושירת בצה"ל כרופא. ב-1967 שב לאוניברסיטה העברית, ושנתיים אחר- כך סיים בהצטיינות יתרה דוקטורט בביוכימיה. 

בתקופת השתלמותו באוניברסיטת קליפורניה בסן- פרנציסקו החל להתעניין במנגנוני פירוק חלבונים תאיים. מרבית אנשי המעבדה שבה עבד עסקו בחקר יצירת חלבון מסויים, אבל הוא ניסה להבין כיצד מפורק החלבון. במחקריו מצא כי לפירוקו של החלבון שחקר דרושה אנרגיה תאית, והממצא הזה הצביע על כך שפירוק חלבוני התא מתרחש בריאקציות ביוכימיות בעלות אופי בלתי-נודע. ב-1972 חזר לישראל והקים את מעבדתו בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, שבה הוא עובד מאז ובה ניסה לגלות כיצד מפורקים החלבונים בתא. פריצת הדרך נעשתה כאשר מצא שחלבונים המיועדים לפירוק מסומנים באמצעות קישור לחלבון אשר נקרא אוביקויטין. בעבודה הזו סייע לו רבות אהרן צ'חנובר, שהיה אז תלמידו לתואר דוקטור. 

לאחרונה הוא חוקר את תפקידי מערכת האוביקויטין בבקרת התהליך של חלוקת תאים, שיש בו חשיבות להבנתה של מחלת הסרטן. 

על תגליותיו זכה בפרסים יוקרתיים רבים, ביניהם פרס ישראל (1994), פרס גיירדנר, פרס ווכטר (1999), פרס לאסקר, פרס ג'נרל מוטורס לחקר הסרטן (2000), פרס וולף, פרס מסרי, פרס הורוויץ של אוניברסיטת קולומביה (2001), ומדליה ע"ש ווילסון של האגודה האמריקאית לביולוגיה של התא (2002) . הוא חבר באקדמיה הישראלית למדעים.

פרופ' אברהם הרשקו קיבל את פרס נובל לכימיה בשנת 2004.