זוכי פרס אמת

פרופ' יוסף ירדן

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביו-כימיה

ביו-כימיה

פרופ' יוסף ירדן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יוסף ירדן על תרומתו המקורית והחשובה לפענוח המנגנון הביו-כימי בהתפתחותו של התא הסרטני והתרבותו, ובמיוחד על תפקידם של גורמי הגידול הקולטנים והעברת אותות; על מחקריו החלוציים, שסללו את הדרך לגישה חדשה בפיתוח תרופות, אשר הוכנסו לשימוש והצילו חיים של מספר רב של חולי סרטן; ועל מנהיגותו כמחנך וחוקר מוביל במדעי החיים ובביוטכנולוגיה בישראל.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' יוסף ירדן נולד בישראל ב-1952. 

בשנת 1979 סיים בהצטיינות את התואר הראשון בביולוגיה ובגיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ואחר-כך השלים את לימודי הדוקטורט במכון ויצמן למדע. את הכשרתו בביולוגיה מולקולרית רכש בחברת Genentech בסן פרנסיסקו ובמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס MIT. 

ב-1989 ייסד את מעבדת המחקר שלו במכון ויצמן למדע. כיום הוא דיקן בית הספר למוסמכים במכון ויצמן, יושב ראש הוועדה הלאומית לביוטכנולוגיה ויושב ראש ועדת המחקר של האגודה למלחמה בסרטן. בעבר היה סגן נשיא לעניינים אקדמיים במכון ויצמן למדע, דיקן הפקולטה לביולוגיה ומנהל מכון מורוס לחקר הסרטן.

את מחקריו ייחד להבנת התפקיד הביולוגי שמולקולות דמויות הורמונים ממלאות בשם גורמי גדילה. בעבודתו המדעית היה מעורב בגילויים מכריעים להבהרת התפקיד של גורמי הגדילה במחלת הסרטן. הוא היה חלוץ בבידוד גורמי גדילה אחדים עם קולטניהם, וממצאיו על המבנה והתפקוד של הקולטנים וגורמי הגדילה הובילו להכרה בחשיבות השימוש בהם בריפוי הסרטן. 

בזכות עבודתו פותחו תרופות אחדות המוכחות כיעילות לריפוי המחלה.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם פרס המחקר ע"ש דאדלי רייט בביו-ממברנות, פרס סומך זאקס בכימיה, פרס אנדרה לווף, פרס לומברוזו בחקר הסרטן, פרס מיכאל ברונו מטעם קרן יד הנדיב, פרס המייסדים של חברת טבע ופרס הצטיינות של מכון המחקר הלאומי לחקר הסרטן בארצות הברית. 

הוא חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, בארגון האירופי לביולוגיה מולקולרית וברשת אסיה-פסיפיק הבינלאומית לביולוגיה מולקולרית.