זוכי פרס אמת

פרופ' צבי זלינגר ז"ל

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביולוגיה

ביולוגיה

פרופ' צבי זלינגר ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“על תרומה חלוצית בחקר העברת איתותים תוך-תאיים, שאפשרה להבין את הבסיס המולקולרי של זרימת האותות הקשורים ברשת חלבוני ה-G . גילויו משמשים להבנה רחבה יותר של פעילות קולטנים בתא בכלל והיכולת שלהם לשמש מטרה לפעילותן של תרופות רבות בפרט.”

קורות חיים

פרופ' זלינגר נולד בליטא ב-1934, וכאשר היה בן שנתיים עלה לארץ עם בני משפחתו.

כבר מתחילת דרכו האקדמית כסטודנט לרפואה ראה את ייעודו כחוקר בתחום הביוכימיה וזכה במלגת הצטיינות ששימשה אותו למחקר. ב-1959 קיבל תואר מוסמך בביוכימיה, ושלוש שנים אחר-כך – תואר דוקטור לרפואה. לאחר הסמכתו נסע להשתלמות בתחום הממברנות באוניברסיטת מינסוטה שבארצות-הברית.

בשנת 1965 קיבל משרת הוראה במחלקה לכימיה ביולוגית באוניברסיטה העברית. בזכות הישגיו המדעיים קוּדם במהרה לדרגת מרצה בכיר, פרופסור חבר ופרופסור מלא. כמו כן היה ראש החוג לביוכימיה ומנהל המחלקה לכימיה ביולוגית והממונה על תחום מדעי החיים במועצה הלאומית למחקר ופיתוח וחבר בוועדת ההיגוי ישראל-גרמניה לביוטכנולוגיה. 

שנים רבות שירת במילואים כרופא קרבי. הניסיון שרכש בַּשטח ובַמעבדה הוביל אותו לכתיבת ספרו עקרונות הטיפול התרופתי בנפגעי לוחמה כימית.

הישגיו המדעיים הקנו לו מעמד מוביל בעולם בתחום העברת אותות ביולוגיים ותקשורת בין-תאית. בין היתר פענח את מעגל ה-GTPase כמנגנון בקרה של העברת אותות בתא. פריצת הדרך הקונספטואלית והטכנולוגית של פענוח המעגל הזה והתובנות הנובעות ממנו הסבירו את האופי, את מנגנון הפעולה ואת אמצעי הבקרה הפועלים על משפחה ענפה של חלבונים (חלבוני G). את המנגנונים האלה הגדיר כמתגים ביולוגיים, אשר פועלים על-פי שעון פנימי המובנה להם. 

מחקרו זיכה אותו בפרסים, בהם פרס לנדאו למחקר, פרס רוטשילד ופרס טבע באיתות ביולוגי.