זוכי פרס אמת

פרופ' עדה יונת

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביולוגיה

כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009

ביולוגיה

פרופ' עדה יונת

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' עדה יונת על מחקריה החלוציים והייחודיים בקביעת מבנה הריבוזום, שהביאו לתובנות חדשות אודות פעילותה של מערכת ביולוגית מורכבת, על ההתמקדות בפענוח מנגנון הפעולה של החומרים האנטיביוטיים אשר תוקפים את הריבוזום ועל תכנון מושכל של תרופות אנטיביוטיות חדשות.”

קורות חיים

פרופ' עדה יונת נולדה בירושלים והתייתמה מאביה בעודה תלמידה בבית-ספר יסודי. על אף העובדה שנאלצה לסייע לכלכלת המשפחה, המשיכה בלימודים. בתום השירות הצבאי החלה ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים לתואר בוגר בכימיה ולתואר מוסמך בביופיזיקה. 

את לימודיה לתואר דוקטור סיימה בהצטיינות במכון ויצמן למדע. אחר-כך התמחתה בחוץ-לארץ בקריסטלוגרפיה ביולוגית, ובשובה לארץ הקימה את המעבדה הראשונה בתחום הזה
.

מ-1988 היא פרופ' במכון ויצמן, בעלת הקתדרה על-שם קימל. משנת 1989 היא מנהלת את המרכז על-שם קימלמן למערכות ביולוגיות. בין 1986 ל-2004 הייתה, לצד עבודתה במכון, מנהלת יחידת מחקר של מכוני מקס-פלנק בהמבורג, ובשנים 2004-1988 ניהלה גם את מרכז מזר לביולוגיה מבנית. כמו כן הייתה ראש המחלקה לכימיה מבנית ואחר-כך לביולוגיה מבנית במכון ויצמן ונבחרה לחברה במועצה להשכלה גבוהה. 

במשך 25 שנים היא עוסקת בחקר התהליכים הקשורים לתרגום הצופן הגנטי לחלבונים. מחקריה הייחודיים אִפשרו לקבוע את המבנה התלת-ממדי המפורט של הריבוזום, האברון המשמש כבית הייצור של החלבונים. היא מתמקדת בחיפוש דרכים לשיפור האנטיביוטיקות הנקשרות לריבוזום, ותוצאות המחקרים בתחום הזה הִקנו לה מוניטין בינלאומי בחברות התרופות. היא חברה בוועדות לאומיות ובינלאומיות למאיצי-על ויועצת לממשלת ארצות-הברית בנושא הקמה ותפעול של תחנות המדידה במאיצי-העל מהדור השלישי. לממשלת פינלנד היא מייעצת בנושאים הקשורים לביוכימיה רפואית. היא חברה באקדמיות ובארגונים, בהם: האקדמיה הישראלית למדעים והאקדמיה למדעים בארצות-הברית. 

עבודתה זיכתה אותה במדליות, באותות של כבוד, בציונים לשבח ובפרסים רבים, בהם פרס רוטשילד ופרס ישראל.