זוכי פרס אמת

פרופ' אלי קשת

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביולוגיה

ביולוגיה

פרופ' אלי קשת

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אלי קשת על מחקריו החלוציים ופורצי הדרך בחקר מערכת כלי הדם ונגיעותיה לסרטן ולמחלות קרדיוסקולריות ועל שילוב נדיר של מצוינות וגישות מחקר חדשניות שהביאו לתובנות כיצד ניתן ליישם את הידע אודות יצירת כלי-דם למטרות רפואיות.”

קורות חיים

פרופ' אלי קשת נולד בישראל ב-1945. את הכשרתו בביולוגיה ובביוכימיה רכש באוניברסיטה העברית בירושלים ובה גם השלים לימודיו לדוקטורט ב-1975.

הוא השתלם באוניברסיטת ויסקונסין בנושא הביולוגיה המולקולרית של רטרוירוסים, נושא שבו התמקד בראשית דרכו המחקרית.
 
כמו-כן היה חוקר במכון הסרטן הלאומי האמריקני ובמכון קירי בצרפת. כיום הוא נמנה על סגל הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, במרכז הרפואי הדסה עין-כרם. כמו כן הוא ראש הקתדרה למחקר קרדיו-וסקולרי ע"ש ווהל וחבר בקונסורציום האירופי לגנומיקה וסקולרית.

במשך יותר משני עשורים הוא חוקר את מערכת כלי-דם והמנגנונים ליצירתה. במהלך המחקר נחשפו במעבדתו מנגנוני הפעולה ודפוסי הבקרה של החלבון המרכזי היוזם יצירת כלי-דם חדשים (חלבון הידוע בשם VEGF), לרבות אופן היחלצותו ליצירת כלי-דם חלופיים במקום אלה שתפקודם נפגע. המחקרים האלה עומדים בבסיס הפיתוח של שיטות טיפול חדשות למצבי תת-ספיקה של שריר הלב. 

התובנות המנגנוניות שנרכשו במעבדתו אודות היכולת לעכב יצירת כלי-דם, החיוניים להזנת הגידול הסרטני, תרמו תרומה מרכזית לפיתוחן של תרופות אנטי-סרטניות הפועלות דרך נטרול יכולתו של הגידול למשוך אליו כלי-דם. מִמצאיו אודות הגורמים המביאים ליצירה לא מבוקרת של כלי-דם בלתי-תקינים בעין הציעו גם הם שיטות טיפול חדשות במחלות רשתית מעוורות. 

עבודתו המקצועית זיכתה אותו בהכרה בינלאומית ובפרסים. הוא חבר במערכת המדעית של כתבי-עת רבים העוסקים במחקר רפואי בכלל ובמערכת כלי-הדם בפרט. כמו כן הוא יועץ לחברות תרופות מובילות בתחום כלי-דם.