זוכי פרס אמת

פרופסור ורדה רוטר

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2003

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביולוגיה

ביולוגיה

פרופסור ורדה רוטר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' ורדה רוטר על מחקריה פורצי הדרך בהבנת הבסיס המולקולרי והביוכימי של מחלת הסרטן ועל תרומתה הראשונה במעלה לגילויו ואפיונו של החלבון p53 והגן המקודד לחלבון הזה.”

קורות חיים

פרופסור ורדה רוטר סיימה תואר ראשון במיקרוביולוגיה ותואר שני בביולוגיה של התא באוניברסיטת בר-אילן. בשנת 1976 סיימה דוקטורט במחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן למדע ברחובות. 

היא השתלמה בחקר הסרטן במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ובשובה לארץ עסקה בחקר הסרטן במכון ויצמן, כחוקרת בכירה, כפרופסור וכראש המחלקה לביולוגיה של התא וחברה במחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא. כיום היא מנהלת את מרכז בריאות האישה במכון ויצמן. 

במרוצת השנים עסקה בחקר התהליכים המעורבים בהתפתחות גידולים סרטניים והמנגנונים שבהם נוקט הגוף על מנת למנוע את התפתחות מחלת הסרטן. במיוחד התמקדה בחקר הגֵן p53, ותרמה תרומה מכרעת לעבודה שהוכיחה כי איבוד פעילותו התקינה של הגֵן הזה מעורבת בגרימת סרטן בבני אדם. בשנים האחרונות התמקדה בזיהוי תהליכים המשפיעים על עמידוּתם של גידולים כנגד תרופות אנטי סרטניות, והיתה אחראית לממצאים חדשים בעלי פוטנציאל רב. 

עבודת המחקר שלה זיכתה אותה באותות ובעיטורים רבים על הישגיה המקצועיים והמדעיים והישגיה כאישה חוקרת. 

היא חברה באגודות מקצועיות רבות, בהן החברה הישראלית לאימונולוגיה וארגונים בינלאומיים למיקרוביולוגיה ולחקר הסרטן. בארץ היא חברה באגודה הישראלית לחקר הסרטן. כמו כן היא חברה במערכת המדעית של כתבי עת ופרסומים מדעיים רבים בארץ ובעולם.