זוכי פרס אמת

פרופ' מישל רבל

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2004

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביוטכנולוגיה

חוקר במחלקה לגנטיקה מולקולרית

פרופ' מישל רבל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' מישל רבל על היותו מהמובילים בעולם במחקר הביוטכנולוגיה. מחקריו האקדמיים הפוריים הניבו טיפולים רפואיים חדשים למחלות רבות, והפכו להצלחה ביוטכנולוגית גדולה.”

קורות חיים

פרופ' מישל רבל נולד ב-1938 בשטרסבורג שבצרפת, שבה השלים, ב-1963, לימודי רפואה ודוקטוראט בביוכימיה. ב-1965 הצטרף לקבוצתו של פרופ' פרנסואה גרו ממכון פסטור בפריס, ויחד גילו את פקטורי התיחול (איניציאציה) של סינתיזת החלבונים. בזכות התגלית נפתח שטח מחקר חדש על מנגנון הבקרה של תרגום האינפורמציה הגנטית. 

ב-1968 עלה לארץ והתקבל לעבודה במכון ויצמן למדע. ב-1973 היה פרופסור מן המניין במחלקה לביוכימיה. כיום הוא חוקר במחלקה לגנטיקה המולקולרית. מחקריו על אינטרפרון, על מנגנון פעולתו ועל בידוד הגֵן לאינטרפרון-בטא הומני הביאו לפיתוח הביוטכנולוגי של אינטרפרון-בטא ויישומו ברפואה. על בסיס עבודתו הוקמה בקרית ויצמן לתעשייה חברת אינטרפארם, והוא התמנה למדען הראשי שלה. בתהליך של הנדסה גנטית שהוא פיתח, החברה מייצרת את האינטרפרון-בטא (רביף) שאושר כתרופה לטרשת נפוצה ומשווק בכל העולם. 

בעבודתו המדעית גילה גם את הגֵן לציטוקין אינטרלוקין-6 שנמצא בפיתוח במעבדתו ובחברת אינטרפארם-סרונו כאמצעי להגנת על תאי עצב ועל מעטפת המיאלין של העצבים. בניסויים קליניים נבדקת יעילותה של התרופה בטיפול בפגיעות בעצבים, שנגרמות בעקבות סכרת או טיפולים כימותרפיים. 

לצד המחקר והפיתוח הוא עוסק באתיקה של המדע והביוטכנולוגיה, והוא יושב-ראש הוועדה לביו-אתיקה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וחבר הוועדה הבין-לאומית לביו-אתיקה של אונסק"ו. הוא משלב את המדע עם היהדות המסורתית ומחשבת ישראל בהתייחסותן לשאלות המוסריות שמתעוררות בעקבות התקדמות המדע בשימוש בתאי גזע עובריים, בהתערבות גנטית באדם ובשיבוט. 

עבודתו ומחקריו זיכו אותו בפרס ישראל לחקר הרפואה, בפרס מיכאל לנדאו לביוטכנולוגיה ובחברוּת כבוד באגודה הבין-לאומית לחקר אינטרפרון וציטוקינים. מאז הקמת הוועדה הלאומית לביוטכנולוגיה הוא חבר בה, ובמשך שלוש שנים היה יושב-הראש שלה.