זוכי פרס אמת

פרופ' דוד ולך

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: ביוטכנולוגיה

דוד ולך

מנימוקי חבר השופטים

“פרופ' דוד ולך פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' דוד ולך על מחקריו הייחודיים אשר תרמו להבנה מעמיקה של מנגנונים מולקולריים הקשורים למוות של תאים, לתהליכים של התפתחויות דלקתיות בגוף האדם ולמציאת טיפולים לחולים במחלות דלקתיות־כרוניות.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' דוד ולך נולד בישראל. לאחר שירותו הצבאי ולימודים לתואר בוגר במדעים סיים את עבודות המחקר לתואר מוסמך ולתואר דוקטור במחלקה לכימיה ביולוגית באוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר מכן סיים עבודת בתר־דוקטורט במכוני הבריאות הלאומיים בבת'סדה, מרילנד. ב־1977 שב לארץ והצטרף למכון ויצמן למדע, שם התמנה לפרופסור חבר ולפרופסור מן המניין.

במחקריו הרבים התמקד בתהליכים הביולוגיים שבהם רקמות נהרסות ותאים מתים, וגילה חלבונים חדשים, אשר ממלאים תפקידים מרכזיים בתהליכים דלקתיים ובמוות תאִי מתוכנת. ב־1983 החל לחקור את פעילותו של הציטוקין TNF. המעבדה שבראשותו הייתה בין הראשונות בעולם שהצליחו לבודד את הציטוקין הזה וכן את הקולטנים שלו. מאז תרמה עבודתו להכרה של משפחת הציטוקינים הקרובים ל־TNF - ציטוקינים אשר שולטים בבקרת מגוון רחב של מנגנונים במערכת החיסונית ובתהליכי התפתחות. מחקריו הביאו לגילוי אמצעים לטיפול במחלות, ש־TNF ממלא בהן תפקיד מרכזי. אחדות מהתגליות שלו יושׂמו בהצלחה בטיפול במחלות דלקתיות־כרוניות והביאו מזור למיליוני בני אדם, אשר סובלים ממחלות כמחלת קרוֹן, ספַּחת ודלקות מפרקים.

במרוצת השנים היה חבר מערכת בכתריסר כתבי עת מדעיים. כמו כן השתתף בארגונם של מספר כינוסים מדעיים רבים בארץ ובעולם. בשנת 2011 נבחר לנשיא האגודה הבינלאומית לציטוקינים. עבודתו זיכתה אותו באותות ובפרסים, בהם פרס מייסדי טבע, פרס מרק-סרונו ופרס רפפורט למדעי ביו־רפואה.

נוסף לעיסוקו במחקר המדעי הוא עוסק בחקר המורשת התרבותית העשירה של יהדות גליציה ובוקובינה והוא יושב ראש העמותה הציבורית הפועלת למען המטרה הזאת.