זוכי פרס אמת

פרופ' שלמה גיורא שוהם


זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: קרימינולוגיה

קרימינולוגיה

פרופ' שלמה גיורא שוהם

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' שלמה גיורא שוהם על תרומתו לפיתוח הגות מקורית ומעמיקה בתחומים מגוונים של הקרימינולוגיה ותורת הענישה, ועל ששׂם לעצמו יעד לפתח את הקרימינולוגיה כענף מדעי חברתי-משפטי והיה לאחד מהחלוצים וממורי הדרך בארץ בהוראה ובמחקר בתחום, לרבות בהקמת מכונים לקרימינולוגיה ולמשפט פלילי באוניברסיטת תל-אביב ובאוניברסיטת בר-אילן.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' שלמה גיורא שוהם נולד בליטא ב-1929, ועלה לארץ ב-1935. במלחמת העצמאות שירת בשיירת נבי דניאל, שחשה לעזרת גוש עציון. עם נפילת הגוש, נשבה בידי הירדנים. לאחר ששוחרר מן השבי, החל ללמוד משפטים באוניברסיטה העברית וסיים במחזור הראשון של הפקולטה למשפטים. אחר-כך היה גם הראשון שזכה לקבל מהפקולטה תואר שלישי למשפטים. בהמשך למד קרימינולוגיה באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, ובשובו לארץ הקים את המכון לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן. כעבור כעשור הקים את המחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ועד היום הוא מורה ואיש-מחקר בפקולטה למשפטים.

במרוצת השנים פיתח, עם פרופ' יהודה פריד, שיטה חדשנית לטיפול בנרקומנים שיושמה בארץ בהצלחה מרשימה. במחקריו בדק את הסטייה החברתית ועיבד תורת אישיות ייחודית, המסבירה את הפשיעה והסטייה. תורת הסטיגמה שלו, שפורסמה בספר אות קין ותורגמה לשפות רבות, אִפשרה להבין את משמעות הרצידיביות בתחומי הפשיעה והסטייה החברתית. בשנים האחרונות פיתח תיאורית מיקרו ומקרו חדשה בקרימינולוגיה. בספרו וולהלה, גולגלתא ואושוויץ הוכיח שאפשר להסביר את התנועה הנאצית בעזרת נקודת מבט מקרו-קרימינולוגית, ואילו את שואת יהודי אירופה אפשר להסביר מתוך היבט מקרו-וקטימולוגי. 

מחקריו פורסמו בעשרות ספרים ומאמרים בתחום התיאוריה הקרימינולוגית ויישומה. כחבר ועדת כהן לדרכי הענישה עסק במשך שנים רבות בהיבטיים הישומיים של חקר הקרימינולוגיה.

במלחמת יום הכיפורים שכל את בנו הבכור גיורא, ומאז צירף את שמו של הבן לשמו שלו.

עבודתו זיכתה אותה בפרס ישראל לשנת 2003.