זוכי פרס אמת

פרופ' מריו מיקולינסר

אוניברסיטת בר אילן
זוכה פרס אמת לשנת 2004

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: פסיכולוגיה

פסיכולוגיה

פרופ' מריו מיקולינסר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' מריו מיקולינסר על תרומתו יוצאת הדופן בחקר האישיות והפסיכולוגיה החברתית. פוריותו גישתו המדעית השיטתית והמחדשת ותרומתו התיאורטית והיישומית הציבו את מחקריו בין המובלים בארץ ובעולם.”

קורות חיים

רופ' מריו מיקולינסר נולד ב-1957 בסנטה-פה שבארגנטינה. ב-1976 עלה לארץ והחל ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, שבה השלים את שלושת תאריו האקדמיים. ב-1985 סיים תואר דוקטור בציון מעולה. 

לאחר קבלת תואר דוקטור החל את הקריירה האקדמית שלו במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, שבה היה לפרופסור מן המניין בתוך פחות משבע שנים. בן 35 היה לפרופסור הצעיר ביותר בתחום הפסיכולוגיה בישראל. 

בשנים האחרונות פרסם יותר מ-200 מאמרים מדעיים בכתבי עת המובילים בעולם בתחומים של אישיות ופסיכולוגיה חברתית. המאמרים עוסקים בחוסר-אונים נלמד, בתהליכים בין-אישיים והתקשרותים ובהתמודדות עם טראומה ואימת המוות. יותר מ-30 ממאמריו פורסמו ב - Journal of Personality and Social Psychology, כתב-העת התחרותי ביותר בתחום. 

הוא הִנחה את עבודות המחקר של יותר מ- 150 סטודנטים ללימודים מתקדמים ומוזמן להרצות בכנסים בינלאומיים ולכתוב פרקים בספרים מובילים. כמו כן נבחר לעמית בחברה לחקר האישיות והפסיכולוגיה החברתית ולחבר-מערכת בחמישה כתבי-עת. ב-2003 נבחר לעורך-חבר של כתב-העת JPSP. 

בשנים 1995-1999 היה ראש המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. אחר-כך היה ראש היחידה ללימודים בין-תחומיים, ומ-2004 הוא דיקן המכללות האזוריות של אוניברסיטת בר-אילן. 

ב-1996 ייסד, עם פרופסור ויקטור פלוריאן ז"ל, את מרכז פלג-ביליג לחקר איכות חיי המשפחה. משנת 2002 הוא יושב-ראש המרכז. כמו כן היה בין המייסדים של מרכז גונדה לחקר המוח ומרכז רפופורט לחקר הזהות היהודית באוניברסיטת בר-אילן.