זוכי פרס אמת

פרופ' גרשון בן-שחר

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2011

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: פסיכולוגיה

אבחון פסיכופיזיולוגי

פרופ' גרשון בן-שחר

מנימוקי חבר השופטים

“על עבודתו המדעית בחקר תגובות אוריינטציהותהליכי התרגלות בבני אדם ובתחום האבחון הפסיכופיזיולוגי שהביאה לפריצת דרך בארץ ובעולם.”

ראיון אישי

אבני דרך

1942 נולד בירושלים.
1970 הקים את יחידת הבחינות בפקולטה למדעי החברה.
1975 סיום הדוקטורט.
1975 - 1976 פוסט-דוקטורט באוניברסיטת נורתווסטרן שבארה"ב.
1976 התקבל כמרצה למחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.
2003 - 2008 נשיא האוניברסיטה הפתוחה.

קורות חיים

נולד בירושלים בשנת 1942. עם סיום שירותו הצבאי בנח"ל למד תואר ראשון בפסיכולוגיה וסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית. גם את תאריו המתקדמים בפסיכולוגיה השלים באוניברסיטה העברית.

בשנת 1970, לאחר שסיים את לימודי המוסמך התבקש להקים את יחידת הבחינות בפקולטה למדעי החברה במטרה לבנות מערך מיון לקבלת סטודנטים בפקולטה למדעי החברה. מערכת המבחנים, שכונתה לימים "המבחן הפסיכומטרי", הפכה תוך זמן קצר למערכת אוניברסיטאית והיוותה את התשתית להקמת המרכז הארצי למבחנים ולהערכה. במקביל, השלים בן-שחר את לימודי הדוקטורט בפסיכופיזיולוגיה תוך התקדמות בחקר תגובות אוריינטציה וכן באבחון מידע באמצעות תגובות פיזיולוגיות.

לאחר סיום הדוקטורט בשנת 1975 בילה שנה בלימודי פוסט-דוקטורט באוניברסיטת נורתווסטרן שבארה"ב, שם התמחה במחקר הערכה. בשנת 1976 התקבל כמרצה למחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

הוא המשיך את מחקריו הן בתחום הפסיכופיזיולוגי הן בתחום המדידה החינוכית והפסיכולוגית. המחקר הפסיכופיזיולוגי הוביל, בין היתר, למסקנה שהשיטה שמבחן הפוליגרף (שאמור להיות יישום של עקרונות פסיכופיזיולוגיים) מבוסס עליה היא שיטה נעדרת כל תוקף מדעי. בסדרת מאמרים וחוות דעה מקצועיות הסביר בן-שחר כי יש להחליף את השיטה הקיימת המיועדת לאבחון שקרים בשיטה המיועדת לאבחון מידע שהיא בעלת תוקף מדעי. מאמצים אלו השפיעו על הפסילה של בדיקת הפוליגרף כראיה קבילה בהליכי שיפוט פלילי בישראל. מחקריו על תגובות אוריינטציה ואבחון פסיכופיזיולוגי פורסמו בכתבי העת המובילים בתחום וכן בשני ספרים. בן-שחר הוא בין החוקרים המובילים בעולם כיום בנושא אבחון מידע באמצעות תגובות פיזיולוגיות.

במקביל לעבודתו המדעית כיהן בן-שחר במספר תפקידים ניהוליים: ראש החוג לפסיכולוגיה, דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית, פרו-רקטור של האוניברסיטה העברית וכן, בין השנים 2003-2008 היה נשיא האוניברסיטה הפתוחה. באוניברסיטה הפתוחה יישם את תפיסת עולמו הדוגלת הן בקיום מערכת של השכלה גבוהה סלקטיבית הן בקיום גופים שיאפשרו נגישות להשכלה גבוהה לכל מי שמבקש אותה, תוך שמירה על רמה אקדמית גבוהה.