זוכי פרס אמת

פרופ' רמי בנבנישתי


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: עבודה סוציאלית

רמי בנבנישתי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' רמי בנבנישתי על תרומתו המדעית לחקר רווחת הילד ושלומו ולפיתוח המקצועי בתחומי העבודה הסוציאלית תוך מעורבות בחברה הישראלית והתייחסות לאתגרים הייחודיים שבפניהם היא ניצבת.”

קורות חיים

פרופ' רמי בנבנישתי נולד ביפו בשנת 1951. בנעוריו הצטרף לתנועת נוער לנוער והיה חבר בהנהגה הארצית. בעת שירותו הצבאי היה קצין תותחנים והשתתף במלחמת ההתשה - ובמילואים גם במלחמת יום הכיפורים. ב־1972 החל ללמוד בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. לאחר שסיים בהצטיינות יתרה את לימודיו לתואר מוסמך, קיבל מלגת בתר-דוקטורט ולמד עבודה סוציאלית ופסיכולוגיה באוניברסיטת מישיגן. ב־1982, לאחר שסיים דוקטורט, שב לאוניברסיטה העברית ובה לימד וחקר עד לשנת 2007. בתקופה הזו מילא תפקידים שונים והקים קבוצת מחקר בנושא ילדים ובני נוער. בה בעת היה קצין בריאות נפש במילואים. כאזרח עובד צה"ל עבד במחלקת המחקר בבריאות הנפש. אחר כך היה ראש המחקר וההערכה במכון חרוב, המקדם את ההתמודדות בהתעללות והזנחה של ילדים. בשנת 2008 עבר לאוניברסיטת בר אילן.

רוב עבודתו האקדמית מוקדשת למחקר על ילדים ובני נוער במצבי סיכון ומצוקה ולדרכים המקדמות את רווחתם ואת שלומם - בקהילה ובבתי הספר וכן במסגרות חוץ-ביתיות של אומנה ופנימיות. מחקריו מתמקדים גם בשיפור הדרכים שבהן אנשי המקצוע ומעצבי המדיניות מקבלים החלטות לגבי ילדים, שהיו קורבנות לפגיעה במשפחה או בקהילה. במרוצת השנים פרסם יותר מ־200 מאמרים, פרקים וספרים ועשרות דוחות מחקר מקיפים ומעמיקים.

לצד עבודת המחקר הוא מעורב בפעילות אקדמית וחברתית למען ילדים בישראל ובעולם. הוא היה חבר בוועדות אחדות, שעיצבו את החקיקה ואת דרכי ההתנהלות של שירותי הרווחה והחינוך - בין היתר בקביעת מערכת המיצ"ב וניטור האלימות. משרד ההגנה האמריקני אישר לו מענקי מחקר נדירים בהיקפם כדי ליישם, באזור סן דייגו, את המודל התיאורטי והמתודולוגי שפיתח בישראל כדי לשפר את האקלים החברתי בבתי ספר באמצעות ניטור רב-רמתי. הוא היה גם ממנסחיו של חוק האומנה.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים, בהם פרס לנדאו למדעים, פרס הרקטור של האוניברסיטה העברית, ופרס מפעל חיים מטעם החברה למחקר בעבודה סוציאלית. ממשלת צרפת העניקה לו תואר אביר.