זוכי פרס אמת

פרופ' זהבה סולומון


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: עבודה סוציאלית

זהבה סולומון

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' זהבה סולומון על מחקריה, אשר הרחיבו והעמיקו את ההבנה התיאורטית והמעשית של האופן שבו אנשים מתמודדים עם טראומה וגם את הדרכים לזיהוי של סימני מצוקה וגורמי סיכון.”

קורות חיים

פרופ' זהבה סולומון נולדה בהרצליה בשנת 1950. בנעוריה הייתה חברה בתנועת נוער, ובצה"ל שירתה בנח"ל. היא בת לאימא ניצולת שואה, ילידת פולין, ולאב יליד יוון. באוניברסיטת חיפה סיימה תואר בוגר ומוסמך בעבודה סוציאלית. תואר דוקטור באפידמיולוגיה פסיכיאטרית השלימה באוניברסיטת פיטסבורג בארצות הברית. עם שובה לארץ התגייסה לשירות קבע בצה"ל והייתה ראש ענף מחקר בבריאות הנפש בדרגת סגן אלוף. ב־1992 הצטרפה לסגל של בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל־אביב והייתה, בין היתר, ראשת בית הספר, ראשת מרכז רנטה אדלר לחקר רווחת הילד. בשנת 2013 התמנתה לעמוד בראש מרכז המצוינות הרב־תחומי לחקר טראומה המונית, אשר כולל חוקרים מאוניברסיטאות שונות.

מחקריה הרבים נחשבים פורצי דרך בחקר זיקה בין טראומה לחברה ובוחנים, בין היתר, נפגעי תגובות קרב, נפגעי פוסט טראומה ופדויי שבי בצה"ל. כמו כן חקרה את השפעת המצב הביטחוני בגבול הדרום על אזרחים בישראל.

פרסומיה הרבים כוללים, בין היתר, שישה ספרים, העוסקים בטרואמה צבאית, בהעברה בין־דורית של טראומת השואה, בנכות נפשית ובגילוי עריות. היא פרסמה יותר מ־360 מאמרים בכתבי עת מובילים וכ־70 פרקים. כמו כן הרצתה בכ־200 כינוסים בינלאומיים והייתה מרצה אורחת באוניברסיטאות מובילות בארצות הברית, באירופה ובסינגפור. היא הייתה חברת המועצה להשכלה גבוהה וכיהנה בוועדות ציבוריות רבות בארץ ובעולם. היא הייתה חברת ועד 4DSM להגדרת התסמונת הפוסט-טראומטית והייתה יועצת לאיחוד האירופי. מחקריה היו מצע לסרט התיעודי ערים בלילה והיא השתתפה בתפקיד עצמה בסרט ואלס עם באשיר.

עבודתה זיכתה אותה בפרסים, בהם פרס לאופר מטעם האגודה הבינלאומית ללחץ טראומטי על תרומה אקדמית יוצאת דופן, פרס ישראל לחקר העבודה הסוציאלית ופרס הנס כריסטיאן אנדרסן.