זוכי פרס אמת

פרופ' פרופ' שמואל נח אייזנשטדט ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: סוציולוגיה

סוציולוגיה

פרופ' שמואל נח אייזנשטדט ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“על תרומתו לסוציולוגיה היסטורית והשוואתית של ציוויליזציות ובחקר המודרניזציה, על תפקידו המרכזי בכינון הסוציולוגיה הישראלית והסוציולוגיה של ישראל, על מחויבותו העמוקה למחקר ולהוראה ועל יצירת דיאלוג פורה החוצה אסכולות עיוניות, דיסציפלינות מדעיות, תרבויות ודורות.”

קורות חיים

פרופ' אייזנשדט נולד בוורשה שבפולין ב-1923. בהיותו בן 12 עלה לארץ. את לימודיו באוניברסיטה העברית החל ב-1940, ובה סיים תואר מוסמך ודוקטור.

מאז 1944 הוא מילא תפקידי הוראה וניהול באוניברסיטה העברית, בהם: ראש המחלקה לסוציולוגיה, דיקן הפקולטה למדעי הרוח ועוד. 

מאז 1974 הוא עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, ובין 1970 ל-2004 היה עמית מחקר במכון טרומן שבאוניברסיטה העברית. במהלך שנות עבודתו היה נשיא האגודה הישראלית לסוציולוגיה ויושב-ראש המועצה המייעצת האקדמית של יד יצחק בן-צבי. במשך שנות עבודתו היה פרופסור אורח ועמית מחקר בעשרות אוניברסיטאות בעולם (הרווארד, מישיגן, שיקאגו, MIT, סטנפורד, היידלברג, ארפורט, הונג קונג וברלין). 

הוא חבר באקדמיה הישראלית למדעים, חבר חוץ בחברה הפילוסופית האמריקנית, עמית חוץ באקדמיה הלאומית למדעים בארצות-הברית, חבר חוץ כבוד באקדמיה האמריקנית לאמנות ולמדעים ועמית מחקר של כבוד במכון לסוציולוגיה של האקדמיה הסינית למדעי החברה. גם חבר כבוד בבית הספר לכלכלה ולמדעי החברה של לונדון.

ניתוחיו המדעיים מתבססים על מחקר השוואתי והיסטורי של מוסדות, תהליכים ורעיונות בתוך חברות שונות בעולם. חלק מרכזי בעבודתו ייחד לציביליזציה היהודית ולחברה הישראלית. בעקבות מורו, מרטין בובר, מחקריו וכתיבתו נעים בין דיסציפלינות שונות מתחום מדעי החברה והרוח, וחיבוריו עוסקים בבעיות כלל-עולמיות של דמוקרטיה, מודרניות או פנדמטליזם.

במשך יותר מחמישים שנות מחקר פרסם עשרות ספרים ומאות מאמרים וערך ספרים חשובים בתחומי העיסוק שלו. עבודת המחקר שלו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהן: פרס ישראל לסוציולוגיה (1973) ופרס רוטשילד למדעי החברה (1970). 

פרס מקאיוור McIver של האגודה הסוציולוגית האמריקאית (1966); פרס בלזן בינלאוי (1988) והפרס האירופי אמלפי לסוציולוגיה ומדעי החברה (2001). אוניברסיטאות רבות בעולם העניקו לו תארי דוקטור לשם כבוד.