זוכי פרס אמת

פרופ' חנה הרצוג


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: סוציולוגיה

פרופ' חנה הרצוג

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופסור חנה הרצוג על מחקריה הסוציולוגיים בהם שילבה תמות הקשורות לאי שוויון וצדק חברתי תוך כדי התעמקות בחקר קבוצות שוליים, על תרומתה הרבה בחקר תחום המגדר, על שילוב של מחקר אקדמי בפעילות ציבורית-חברתית ענפה ועל מחויבותה לקידום מעמדן של הנשים בישראל.”

קורות חיים

פרופ' חנה הרצוג נולדה בתל אביב בשנת 1946 וגדלה בקריית ביאליק. היא בוגרת בית הספר הריאלי בחיפה. באוניברסיטה העברית בירושלים השלימה תואר בוגר בסוציולוגיה ומקרא. אחר כך המשיכה את לימודיה המתקדמים בסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ובשנת 1981 קיבלה תואר דוקטור.

במחקריה הציעה מבט חדשני לניתוח חברה. נקודת המוצא התאורטית שלה היא שחברה היא תהליך מתמיד של מאבק על גבולות, על זהות ועל מהות. מחקריה מנתחים את יחסי הגומלין בין הכוחות המדירים והמדרים, תוך ניסיון תיאורטי ואמפירי לחלץ את הניסיון האנושי שנדחק לשוליים ולהשתמש בידע החדש, אשר נובע מהתנסויות שבשוליים לבחינה מחודשת של הסדרים חברתיים. כמו כן הייתה חלוצה במחקר ביקורתי על אתניות ופוליטיקה וכן בחקר מִגדר.

חלק מפעילותה המחקרית נעשה במסגרת מכון ון ליר בירושלים, שבו עמדה בראש המטריה האזרחית. בשנת 2009 הקימה, עם פרופ' נעמי חזן, את מרכז שוות - לקידום נשים בזירה הציבורית. היא הנחתה מספר רב של סטודנטיות וסטודנטים בכתיבת עבודות מחקר לתואר מוסמך ודוקטור ופרסמה ספרים ומאמרים רבים, תיאורטיים  ואמפיריים, בסוציולוגיה פוליטית-היסטורית על אי שוויון אתני, לאומי ומִגדרי.

במרוצת השנים מילאה תפקידים מגוונים, בהם נשיאת האגודה הבינלאומית לחקר ישראל, ראשת החוג לסוציולוגיה, ממקימות וראשת התוכנית ללימודי נשים ומִגדר, ממקימות המכללה האקדמית תל-אביב יפו ומייסדות כתב העת סוציולוגיה ישראלית.

עבודתה המחקרית זיכתה אותה בפרסים ובאותות, בהם

Colorado Scholar and Research Associate at the Womens Studies in Religion Program,

באוניברסיטת הרווארד.