זוכי פרס אמת

פרופ' אווה אילוז


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: סוציולוגיה

פרופ' אווה אילוז

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ’ אווה אילוז על תובנות פורצות דרך בנוגע לאופני העיצוב של העצמי בחברה הקפיטליסטי בת-זמננו ועל העמדת מושגי מפתח שהפכו לאבני דרך בחשיבה של הסוציולוגיה הבינלאומית.”

קורות חיים

פרופ' אווה אילוז נולדה במרוקו, התחנכה בצרפת ולמדה תארים מתקדמים באוניברסיטה בישראל ובארצות הברית. היא פרופסור מן המניין במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, חברה במרכז לחקר הרציונליות ומופקדת על הקתדרה בסוציולוגיה ע"ש רוז איזאק ועל קתדרת מצוינות בבית הספר הגבוה למדעי החברה בפריז.

היא הייתה בין החוקרים הראשונים שבחנו את ההשפעה של הקפיטליזם על החיים הרגשיים. עבודתה כללה מחקר אמפירי מגוון ורחב של אתרים חברתיים, תאגידים, רבי מכר, ספרות גבוהה, קולנוע, טלוויזיה, אתרי אינטרנט ושחקנים ממעמדות שונים. היא בחנה את המכניזמים ההיסטוריים והסוציולוגיים, שבאמצעותם מוסדות - כגון השוק הצרכני או התאגיד - מחלחלים לפינות הזעירות הסובייקטיביות. אהבה רומנטית, כעס, שליטה עצמית, כאב נפשי - אלה דוגמאות בולטות של התהליכים הפנימיים, שהיא מתבוננת עליהם מנקודת המבט הסוציולוגית. מחקריה משמשים במספר רב של תחומי מחקר ודיסציפלינות, בהם ספרות, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, תקשורת וסוציולוגיה של קפיטליזם. בשנת 2009 בחר בה השבועון הגרמני די זייט לאחת מ–12 ההוגים העומדים לעצב את מחשבת המחר.

במרוצת השנים שימשה בתפקידים מגוונים במוסדות האקדמיים בישראל ופרסמה 12 ספרים. ספריה תורגמו ל17 שפות.

עבודתה האקדמית זיכתה אותה בפרסים ובאותות מאגודות מקצועיות בינלאומיות, בהם התואר אחת הנשים האינטלקטואליות המובילות, פרס למנהיגות אקדמית מטעם משרד הקליטה ופרסים שונים על מחקריה ועל פרסומיה.