זוכי פרס אמת

פרופ' רות גביזון

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2003

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: משפטים

משפטים

פרופ' רות גביזון

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' רות גביזון על היותה מבכירי ההוגים שקמו למדינת ישראל בתחום המשפט הציבורי בישראל ובפילוסופיה של המשפט, על פעילותה האקדמית והציבורית בקידום הדמוקרטיה וביסוס זכויות האדם ועל תרומתה הרבה להאדרת שלטון החוק בישראל.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' רות גביזון נולדה בירושלים ב- 1945. היא למדה באוניברסיטה העברית משפטים, כלכלה ופילוסופיה, וסיימה בהצטיינות יתרה לימודי מוסמך למשפטים. 

ב-1975 קיבלה דוקטורט בפילוסופיה של המשפט מאוניברסיטת של אוקספורד. מאז 1969 היא מלמדת בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים – מ-1984 היא פרופסור בקתדרה על-שם חיים כהן לזכויות האדם ומאז 1990 פרופסור מן המניין. כמו כן שימשה פרופסור-חבר אורח בבית-הספר למשפטים באוניברסיטת ייל ופרופסור אורח בבית-הספר למשפטים ב-USC ועמיתה במכון לערכי האדם באוניברסיטה של פרינסטון. 

במשך שנים רבות שימשה יושבת-ראש ההנהלה של האגודה לזכויות האזרח בישראל, ובמשך שלוש שנים היתה גם נשיאת האגודה. כמו כן היתה יושבת-ראש הוועדה האקדמית של מרכז מינרבה לזכויות האדם. כיום היא חברה באגודה הבינלאומית של המשפטנים, באגודה הישראלית לפרלמנטריזם, בוועדה האקדמית של משכנות שאננים ובנשיאות של מועצת יח"ד. בעבר היתה עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה, חברה במכון ירושלים לחקר ישראל והשתתפה בוועדות ציבוריות שונות, בהן ועדת כהן להגנת הפרטיות, ועדת קלוגמן לפרטיות במאגרי מידע ציבוריים, ועדת שמגר בסוגיית היועץ המשפטי לממשלה, ועדת צדוק לחוקי עיתונות וועדה ליחסי דתיים-חילוניים בישראל.

היא פרסמה ספרים ומאמרים רבים. משנת 1982 היא מופיעה בתקשורת ובדיונים ציבוריים בנושאים של משפט, זכויות אדם והחברה הישראלית. 

עבודתה רבת השנים זיכתה אותה בפרסים, בהם פרס צלטנר למחקר משפטי, פרס אביחי (יחד עם הרב יעקב מדן) על האמנה החברתית החדשה בין שומרי מצוות וחופשיים, פרס התנועה לסובלנות (עם הרב יעקב מדן) ופרס ירושלים לסובלנות.