זוכי פרס אמת

פרופ' אריאל פורת

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: משפטים

אריאל  פורת

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אריאל פורת על מחקריו פורצי הדרך במיוחד בתחום דיני הנזיקין והחוזים, אשר משמשים מקור חשוב ביותר לפיתוח החשיבה התיאורטית של המשפט ולפיתוח הדין הישראלי, ועל ניתוחיו התורמים להעמקת ההבנה של המשפט הפרטי ולשינויו.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' אריאל פורת נולד בתל־אביב ב־1956. בצה"ל שירת חמש שנים בחיל המודיעין והוא רב סרן במילואים. באוניברסיטת תל־אביב סיים תואר ראשון במשפטים, ובה המשיך במסלול ישיר לדוקטורט. לאחר קבלת התואר היה עמית מחקר באוניברסיטת ייל (1989). בשנת 1990 הצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. ארבע שנים היה דיקן הפקולטה, ובעת כהונתו ייסד את תוכניות התואר השני המשותפות של הפקולטה למשפטים עם אוניברסיטת ברקלי ועם אוניברסיטת נורת' ווסטרן. כמו כן ייסד את תוכנית הקבלה למצטיינים בפריפריה. כיום הוא מופקד הקתדרה למשפט פרטי על־שם אלן פוהר והוא פרופסור אורח קבוע באוניברסיטת שיקגו. בעבר היה פרופסור אורח גם באוניברסיטת ניו יורק, קולומביה, ברקלי ווירג'יניה. שלוש שנים היה חבר הנהלת האגודה האמריקנית למשפט ולכלכלה והוא הראשון שאיננו אמריקני אשר התמנה לתפקיד. כמו כן עמד בראש מרכז־על צגלה למחקר בינתחומי של המשפט (2002-1997) וייסד את כתב העת Theoretical Inquiries inLaw, המדורג כאחד מכתבי העת המובילים בעולם בתחום התיאוריה של המשפט.

מחקריו עוסקים בתחום דיני הנזיקין וכן בתחומים נוספים של המשפט הפרטי. בספרו הראשון הגנת אשם תורם בדיני חוזים הציע להכיר בעיקרון של האשם התורם ובפתרון של חלוקת האחריות החוזית במקרים של הפרת חוזה. בעבודתו הצביע על כך שבמקרים רבים גם המפר וגם הנפגע תרמו להפרת החוזה או לנזק, ומשום כך האחריות צריכה להתחלק ביניהם. בפסק דין מנחה אימץ בית המשפט העליון את התזה של הספר עוד לפני שפורסם. בספר אחר שלו עסק במצבי אי־ודאות בדיני נזיקין. הספר הזה השפיע רבות על החשיבה התיאורטית בתחום כמו גם על פסיקתם של בתי המשפט.

מחקריו זיכו אותו בפרסים, בהם פרס חשין למצוינות אקדמית במשפט לשנת 2010 ופרס צלטנר לחקר המשפט לשנת 2012. כמו כן הוענק לו פרס זוסמן למשפט (חוקר צעיר) ופרס הרקטור של אוניברסיטת תל־אביב למצוינות בהוראה (תשס"ט). בשנת 2014 התמנה לחבר באקדמיה הישראלית למדעים.