זוכי פרס אמת

פרופ' חיים לוי


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: מדעי הניהול

מדעי הניהול

חיים לוי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' חיים לוי על תרומתם של מחקריו לעיצובה של תורת המימון המודרנית ולהתפתחותה, על תרומתו בפיתוח התיאוריה של דומיננטיות סטוכסטית, שפרצה את הדרך בהבנתה של תורת המימון המודרנית ואשר איפשרה פיתוח כללים לקבלת החלטות השקעה בתנאי אי-ודאות.”

קורות חיים

פרופ' חיים לוי נולד בירושלים ב-1939. לאחר סיום שירותו הצבאי בצנחנים החל את לימודיו באוניברסיטה העברית. ב-1969 סיים את לימודי הדוקטורט, ובשנת 1976 קודם לדרגת פרופסור מן המניין. 

עוד בהיותו סטודנט פרסם מאמרים בעיתונים המובילים בעולם בתחום הכלכלה הפיננסית, ועד היום פרסם כ-20 ספרים ומאות מאמרים, בהם מאמרים שכתב עם שני חתני פרס נובל לכלכלה. הוא פיתח תחום חדש בכלכלה הפיננסית, המכונה דומיננטיות סטוכסטית, אשר משמש אבן יסוד בתהליך קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות. פיתוחו הייחודי זכה ליישומים רבים בכלכלה, בחקלאות, ברפואה ובתחומים אחרים. כמו כן פיתח מודלים כלכליים לניהול סיכונים, ובמיוחד מודלים להקטנת הסיכון בהשקעות באמצעות פיזור בינלאומי ובאמצעות מיזוג חברות.

הישגיו המדעיים בתחום הכלכלה הפיננסית הקנו לו מעמד מוביל בעולם בתחום הזה. במאמר שפורסם בעיתונות הבינלאומית, ובו נסקרו פרסומיהם של כל אנשי הכלכלה הפיננסית בעיתונים החשובים ביותר במשך יובל שנים, הופיע כחוקר הפורה ביותר בעולם בתחום הזה. שניים מזוכי פרס נובל לכלכלה לשנת 1990 ציינו שעבודתם נשענת במידה רבה על עבודתו החלוצית.

זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס החוקר המצטיין, שהוענק לו ב-1996 באוניברסיטה העברית.

כהוקרה על הישגיו המדעיים ועל תרומתו לתחום הכלכלה הפיננסית נערך לכבודו בלונדון, בשנת 2005, כינוס בנושא של דומיננטיות סטוכסטית, שהוא נחשב למייסדו.

שימש כיועץ כלכלי לבנק ישראל, למשרד האוצר, למשרד המסחר והתעשייה, למשרד האנרגיה ולמשרדי ממשלה אחרים.