זוכי פרס אמת

פרופ' שלמה אבינרי

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2013

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: מדעי המדינה ואסטרטגיה

מדע המדינה ויחסים בינלאומיים

פרופ' שלמה אבינרי

מנימוקי חבר השופטים

“על מחקריו פורצי הדרך בהגותם של הגל ומרקס וכן בתחומי המחשבה הציונית לגווניה השונים, על תרומתו המכרעת לחקר הדמוקרטיה ועל יציאתו ממגדל השן האקדמי לדיפלומטיה ולמדיניות החוץ של ישראל.”

אבני דרך

1933 נולד בעיר ביילסקו בפולין.
1939 ועלה ארצה עם הוריו.
1956 תואר בוגר בהיסטוריה ובמדע המדינה. סיים בהצטיינות
1960 תואר מוסמך במדע המדינה ובהיסטוריה. סיים בהצטיינות יתרה.

קורות חיים

נולד בעיר ביילסקו בפולין ב-1933 ועלה ארצה עם הוריו ב-1939. את כל התארים האקדמיים השלים באוניברסיטה העברית — תואר בוגר בהיסטוריה ובמדע המדינה (סיים בהצטיינות ב-1956), תואר מוסמך במדע המדינה ובהיסטוריה (סיים בהצטיינות יתרה ב-1960) ותואר דוקטור ב-1964.

שנים רבות חקר את המחשבה המדינית האירופית, תוך דגש על הגותם של הגל ומרקס, וכן את המחשבה הציונית ואת תהליכי הדמוקרטיזציה בחבורת פוסט-קומוניסטיות. ספריו תורגמו לעשר שפות.

באוניברסיטה העברית היה ראש המחלקה למדע המדינה וכן דיקן הפקולטה למדעי החברה. הוא היה מייסדו ומנהלו הראשון של מכון אשכול וניהל את המרכז ללימודי אירופה. במרוצת השנים החזיק במשרות אורח באוניברסיטאות רבות בעולם — ייל, קורנל, אוניברסיטת קליפורניה, אוקספורד, האוניברסיטה הלאומית האוסטרלית בקנברה ועוד — והיה עמית במכוני המחקר החשובים בעולם, שאליהם הוזמן כאחד מגדולי החוקרים של המחשבה המדינית, המחשבה הציונית ותהליכי הדמוקרטיזציה בחברות פוסט-קומוניסטיות. מאז ראשית שנות האלפיים הוא פרופסור-אורח קבוע בתוכנית ללימודי לאומיות באוניברסיטה המרכז-אירופית בבודפשט וחבר האקדמיה האירופית לאמנויות ומדעים.

בשנים 1977-1975 שירת כמנכ"ל משרד החוץ. בשנות ה-90 היה חבר בוועדות בינלאומיות אשר ליוו את הבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינות שהשתחררו מהמשטר הקומוניסטי.

מחקריו זיכו אותו בפרסים ובאותות רבים, בהם פרס רובין (על ספרו משנתו החברתית והמדינית של קרל מרקס), פרס פרץ נפתלי למדעי החברה והכלכלה, פרס הוועד היהודי האמריקאי (על ספרו הרעיון הציוני לגווניו) פרס ישראל ופרס מפעל חיים מטעם האגודה הישראלית למדע המדינה. הוא בעל תואר דוקטור-לשם-כבוד מטעם מכון וייצמן וזכה לעיטורים מנשיא איטליה ומהסנאט של צ'כיה. הוא חבר באקדמיה הישראלית למדעים.