זוכי פרס אמת

פרופ' אסף רזין


זוכה פרס אמת לשנת 2017

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: כלכלה

פרופ' אסף רזין

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. לשנת תשע״ז - 2017 בכלכלה לפרופ' אסף רזין על מחקריו החלוציים והמשפיעים בכלכלה הבינלאומית, שסייעו להבנתם של נושאים מקרו-כלכליים מגוונים והשפיעו על עיצובה של מדיניות כלכלית של מדינות ומוסדות בינלאומיים. פרס אמת מוענק לאלה הרואים את המצוינות כדרך חיים, ואת מיצוי היכולות האישיות כציווי ליצירת עולם טוב יותר.”

קורות חיים

פרופ' אסף רזין נולד בקיבוץ שמיר שבגליל העליון בשנת 1941. הוא מחזיק בתואר בוגר מהשלוחה התל–אביבית של האוניברסיטה העברית, בתואר מוסמך בכלכלה חקלאית מהאוניברסיטה העברית ובתואר דוקטור מאוניברסיטת שיקאגו (1969). משנת 1970 הוא איש סגל באוניברסיטת תל–אביב והיום פרופסור אמריטוס. 16 שנים היה איש סגל בכיר באוניברסיטת קורנל.

במחקריו הרבים עסק בכלכלה בינלאומית, ובתחום הזה תרם תרומה משמעותית בקשת רחבה של נושאים, בהם הגישה הבין–זמנית למאזן התשלומים, תורת המסחר הבינלאומי בתנאי אי–ודאות, משטריהם של שערי חליפין, מדיניות פיסקלית במשק העולמי, משברים פיננסיים בינלאומיים, צמיחה כלכלית והגירה. מחקריו  תרמו נדבכים מרכזיים לגישה השלטת בניתוח מאזן התשלומים והם נחשבים פריצת דרך מדעית. בין היתר חקר גם את המשק הישראלי, ובקרוב יראה אור ספרו ישראל והמשק העולמי: כוחה של הגלובליזציה. שנים רבות היה מעורב בדיונים על המדיניות הכלכלית בישראל. בשנת 1979 היה ראש הרשות לתכנון כלכלי במשרד האוצר. כמו כן היה חבר בוועדות ציבוריות שונות, בהן ועדת רבינוביץ לרפורמה במס והיה נשיא האגודה הישראלית לכלכלה.

במרוצת השנים היה מופקד על שלוש קתדראות באוניברסיטת תל–אביב ועל קתדרה באוניברסיטת קורנל. באוניברסיטת תל–אביב היה ראש החוג לכלכלה בעת הפיתוח וההקמה של החוג, דיקאן הפקולטה למדעי החברה וסגן הרקטור. כמו כן היה פרופסור אורח באוניברסיטאות מובילות ובבנקים מרכזיים בארצות הברית ובאירופה, במכוני מחקר באירופה ובקרן המטבע הבינלאומית. הוא היה חבר במערכות של כתבי עת מדעיים ועמית האגודה האקונומטרית העולמית ובאגודת הכלכלנים האירופית. בשיתוף עם חוקרים בארץ ובעולם כתב כ–150 מאמרים בכתבי עת ובספרים. 19 מספריו פורסמו בהוצאות אקדמיות בארצות הברית.