זוכי פרס אמת

פרופ' פרופ' אלחנן הלפמן

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: כלכלה

כלכלה

פרופ' אלחנן הלפמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אלחנן הלפמן על עבודתו החלוצית ששינתה משמעותית את פני המחקר בתחום הכלכלה הבינלאומית ובזיקתה לסוגיות של צמיחה בת קיימא וכלכלה מדינית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' אלחנן הלפמן נולד ב-1946 בדזלבד שבברית המועצות לשעבר.

הוא בעל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שלישי מאוניברטיסת הרוורד. מ-1974 הוא נמנה על סגל המורים של אוניברסיטת תל-אביב, ומאז 1997 נמנה על סגל המורים של אוניברסיטת הרוורד.

הוא עוסק בעיקר בחקר נושאים בכלכלה בינלאומית, ותרומותיו החשובות ביותר נרשמו בתחומים של סחר חוץ, צמיחה כלכלית וכלכלה מדינית. הוא נמנה על מייסדי תורת הסחר החדשה ותורת הצמיחה החדשה. את ממצאיו הבולטים פרסם בשלושה ספרים. 

כמו כן חקר את כלכלת ישראל וכחבר במועצה המייעצת של בנק ישראל, במועצה הלאומית לתכנון ולפיתוח, במועצה הלאומית למחקר ופיתוח ובמועצת המנהלים של בנק הפועלים היה פעיל בדיונים על כלכלת בישראל. 

הוא מופקד הקתדרה לסחר חוץ על שם גלן סטון באוניברסיטת הרוורד, מופקד הקתדרה ליחסים כלכליים בינלאומיים על-שם ארצי שרמן באוניברסיטת תל-אביב ועמית במכון הקנדי למחקר מתקדם. בעבר שימש פרופסור אורח באוניברסיטאות ובמכוני מחקר בעולם. הוא חבר מערכת של כתבי עת מדעיים שונים ועמית האגודה האקונומטרית. כמו כן הוא חבר באקדמיה הישראלית למדעים, חבר-זר של כבוד באקדמיה האמריקנית לאומנויות ולמדעים וחבר-זר של כבוד באגודה האמריקנית לכלכלה. הוא היה נשיא האגודה הישראלית לכלכלה ונשיא האגודה האקונומטרית. 

מחקריו זיכו אותו בפרס ישראל, בפרס רוטשילד, בפרס על-שם מהלנוביס מהאגודה האקונומטרית ההודית ובפרס ברנהרד-הרמס מהמכון לכלכלת העולם בקיל.