זוכי פרס אמת

פרופ' ישראל אומן

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: כלכלה

חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005

כלכלה

ישראל אומן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' ישראל אומן על תרומתו המכרעת לחקר ההתנהגות הרציונלית ולמהפכה המושגית בהפיכת תורת המשחקים לכלי ניתוח מרכזי בתיאוריה הכלכלית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' ישראל אומן נולד ב-1930 בפרנקפורט. בקיץ 1938, חודשיים לפני ליל הבדולח, הצליחה משפחתו להגר לניו יורק. על אף העובדה שהוריו, אנשים אמידים בגרמניה, נאלצו לעבוד קשה למחייתם, היה ביתם בארצות-הברית מחסה לנמלטים מגרמניה.

הוא למד מתמטיקה וסיים בניו יורק תואר ראשון ושני, וב-MIT בבוסטון תואר שלישי. אחרי קבלת תואר דוקטור עבר למדע היישומי, ולצדה של קבוצת מדענים צעירים באוניברסיטת פרינסטון החל לעסוק בתורת המשחקים, ענף מדעי שהיה אז בחיתוליו. 

בעיצומו של מבצע קדש עלה לארץ והתיישב בירושלים. הוא התקבל לסגל המכון למתמטיקה באוניברסיטה העברית, שבו לימד עד שפרש לגימלאות. במחקריו הרבים עסק בנושאים שונים הקשורים לתורת המשחקים וליישומה. בעבודתו פיתח כלים לניתוח מדויק של מערכות כלכליות, שלקבוצות של המשתתפים בהן יש השפעה ניכרת על התוצאה, שעה שהשפעתו של כל משתתף בפני עצמו קטנה מאוד. בעזרת הכלים האלה נתן משמעות מדויקת לְמושג "התחרות המשוכללת" שמקורו עוד ברעיון "היד הנעלמה" של אדם סמית. בעבודות אחרות מצא קווים משותפים בין עקרונות עקרונותיה של תורת המשחקים לבין פתרונות ממסורת ישראל. יותר מכל חוקר אחר פתח וביסס את תורת המשחקים, שהיתה מכשיר עיקרי בתיאוריה הכלכלית. 

כיום הוא חבר במרכז לחקר הרציונליות וההחלטות האינטראקטיביות ומְרַכז מחקר בינתחומי העוסק בתורת המשחקים ובשימושיה.