זוכי פרס אמת

פרופ' רחל אלבוים-דרור

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: חינוך

חינוך

פרופ' רחל אלבוים-דרור

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' רחל אלבוים-דרור על מפעל חייה בחקר ההיסטוריה של החינוך העברי בארץ ישראל. יצירתה מוסיפה נדבך חשוב להבנת התפתחותה של מערכת החינוך העברי ולחקר עיצובה של החברה ושל תחיית הלשון העברית כשפה מדוברת וחיה. ספריה הם נכס רב ערך לכל חוקר. תיאורֶיהָ, הנשענים על מתודולוגיה מבוססת, הם מסמך מדעי בעל חשיבות רבה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' רחל אלבוים-דרור עלתה לארץ עם הוריה בעת שהייתה בת חמש. היא גדלה בבית יוסף שבעמק בית שאן ואחר-כך בכפר יחזקאל. לקראת גיוסה לצה"ל התקבלה למחזור הראשון של העתודה האקדמית וסיימה קורס קצינות. במסגרת שירותה הצבאי השתתפה במכבייה השלישית, הראשונה שנערכה במדינת ישראל.

בעת לימודיה באוניברסיטה העברית בירושלים לתואר בוגר בחינוך, בסוציולוגיה ובספרות ותעודת הוראה לבתי ספר תיכוניים עסקה בפעילות חינוכית ענפה בקרב העולים החדשים במעברות וביישובי העולים שמסביב לבירה. היא לימדה עברית באולפן לעולים והייתה מורה במושב שבפרוזדור ירושלים. 

בתום לימודיה קיבלה מלגה מאוניברסיטת הרוורד והייתה עוזרת מחקר בפרויקט המחקרי על מנהלי בתי ספר ומפקחים. בהרוורד היא סיימה תואר מוסמך ותואר דוקטור, ובשובה לארץ החלה ללמד בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית ובכיתות להכשרת מורים-חיילים בתל-אביב. 

באוניברסיטה ייסדה את המגמה למדיניות, מינהל ותכנון החינוך ועמדה בראשה שנים רבות. ב-1989 הוענק לה תואר פרופ' מן המניין, וכך הייתה האישה הראשונה שקיבלה את הדרגה הזו בתחום החינוך באוניברסיטה העברית. במרוצת שנות עבודתה עסקה במחקר ובייעוץ במינהל ובמדיניות בחינוך בארץ ובמדינות אחרות והייתה יושבת ראש ועדת המחקר של בית הספר לחינוך וחברה בוועדת ההוראה של הפקולטה.

מאז צאתה לגמלאות היא ממשיכה בפעילותה המחקרית והחינוכית ובחברוּת במוסדות ובארגונים אקדמיים וציבוריים. עבודתה זיכתה אותה בפרסים, בהם פרס ירושלים לחינוך (1992) בעקבות פרסום ספרה החינוך העברי בארץ ישראל ובפרס ארנולד וישניצ'ר (1993) על ספרה המחר של האתמול: האוטופיה הציונית כספר הטוב ביותר בהיסטוריה יהודית שהתפרסם באותה שנה.