זוכי פרס אמת

פרופ' משה דב כספי

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: חינוך

חינוך

פרופ' משה דב כספי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס אמ"ת מוענק לפרופ' משה דב כספי, איש חזון ומעשה, חלוץ ופורץ דרך בתחום החינוך בישראל, על התיאוריה ועל המעשה החינוכי. ביישום התיאוריה שלו החדיר את היצירתיות כמושג שאפשר לתרגמו לשפת העשייה. בית הספר הניסויי שהקים היה חלוץ ומורה-דרך לכל בתי הספר הדמוקרטיים, ההומניסטיים והפתוחים. בעבודתו הביא למערכת החינוך דגמים של למידה משולבת ובין תחומית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' משה דב כספי נולד בגרמניה ב-1929 ועלה לארץ בהיותו בן ארבע. את לימודיו באוניברסיטה העברית החל ב-1949, ובה השלים תואר בוגר (סוציולוגיה, חינוך ופסיכולוגיה) ותואר מוסמך (חינוך מורחב ופילוסופיה). ב-1961 סיים דוקטורט בפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת לונדון, ושב לעבודה בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית. 

בעבודתו התמחה בתיאוריה ובמחקר בתחומי החינוך, הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה ובגישות טרנס-דיסציפלינריות. התחומים האלה נשזרו בעבודתו לתפיסה חינוכית הקרויה הִתְבַּנות. לטענתו, החינוך הוא מערכת מורכבת מפעולות ומרעיונות, ושלובים בה כל שדות העשייה, החוויה והחשיבה. בתחום פיתוח החשיבה לסוגיה העמיד מודל פסיכו-חינוכי רב-ממדים. הוא שם דגש מיוחד על גישות יוצרניות (אישיות) ויצירתיות (העמדת תוצרים מקוריים, בעלי ערך ומעוררים ליצירה). הישגיו ניכרים בדרכים חדשניות להקמת מוסדות ומפעלי חינוך ולהערכת המעשה החינוכי ותוצריו תוך שקלול מכלול הממדים שבהם האדם פועל ומתפתח – הממד האישי והחברתי, הפרקטי והאסטטי, הביקורתי והיצירתי, האינטלקטואלי והרגשי ועוד. 

הוא היה בין יוזמי הקמתו של בית הספר לעובדי הוראה בכירים, ממקימי הוועדה הבין-אוניברסיטאית לקידום החינוך, יועץ לארגון המורים בישראלבנושאי תכנון מדיניות ומקים בית הספר הניסויי בירושלים ומכון חֹפ"ןלהכשרת עובדי חינוך לבתי ספר ניסויים ויצירתיים. במרוצת השנים היה פרופסור אורח באוניברסיטאות רבות והיה יועץ חינוכי, אקדמי ומדעי למוסדות ולמכונים. מספריו הבולטים: מי חושב והחינוך מחר (ניתוח נקודת הראות של חזון הפרט) והדרך הארוכה מחינוך להתבנות (עומד להתפרסם באנגלית) – ספר המסכם את תפיסת ההתבנות.

עבודתו זיכתה אותו בפרס רבים, בהם פרס ירושלים לחינוך, פרס מחקר של חברת אטארי ועוד.