זוכי פרס אמת

פרופ' מרים בן פרץ


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: מדעי החברה
בתחום: חינוך וקידום החינוך

פרופ' מרים בן פרץ

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' מרים בן-פרץ על מחקריה פורצי הדרך בפיתוח החינוך המדעי ובתכנון מדע הלמידה תוך יצירת קשרים עדכניים בין השיח המחקרי לבין השיח הערכי חינוכי מתוך הכרה בחשיבות החיבור שבין מחקר, מדיניות ופרקטיקה חינוכית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' מרים בן-פרץ נולדה בשנת 1927. בעת מלחמת העצמאות שירתה בצבא ושָׁכלה את בעלה, יוסף (יופ) קופלר ז"ל, שהיה לוחם במחלקת ההר (שיירת הל"ה) אשר נלכדה בדרכה לגוש עציון הנצור. באוניברסיטה העברית בירושלים סיימה בהצטיינות תואר בוגר בביולוגיה, תואר מוסמך - גם כן בהצטיינות - בהוראת המדעים וכן תואר דוקטור בחינוך.

מחקריה רבי השנים עוסקים בפיתוח ובהערכה של תוכניות לימודים, בקביעת מדיניות חינוכית, בהכשרת מורים ובהתפתחותם המקצועית וכן בחינוך יהודי בישראל ובתפוצות. המחקרים כללו בחינה של חומרי הלימוד ומקומם של מורים בתהליכי תכנון הלימודים ובעיצובה של מדיניות החינוך בישראל. בשנים האחרונות היא עוסקת במחקר על חינוכם של מהגרים - ובמיוחד בחינוך העולים מאתיופיה. בין היתר פיתחה את המושג פוטנציאל קוריקולרי, שמשמש בסיס לתפיסה חדשה בנוגע למקומם של המורים בקביעת תוכניות הלימודים. אחד החידושים החשובים בעבודתה הוא שילוב תיאוריות זיכרון בחקר עבודת המורים. עבודתה המקורית על הזיכרון הפרופסיונלי של מורים תרמה רבות להכרת האופן שבו מורים תופשים את עבודתם ולומדים מהניסיון כבסיס לידע מקצועי, אישי וציבורי.

באוניברסיטת חיפה הייתה ראש החוג להוראה וראש בית הספר לחינוך וכן מייסדת וראש המרכז לחינוך יהודי בישראל ובתפוצות. במרוצת השנים עמדה בראשן של ועדות מקצועיות, שמינו שרי החינוך, בהן הוועדה לרפורמה בבחינות הבגרות, הוועדה להכנת תוכנית החומש למגזר הערבי והוועדה לבדיקת תהליך הכשרת המורים בישראל. היא שימשה פרופסור אורח באוניברסיטאות רבות בחוץ לארץ והייתה נשיאת מכללת תל-חי. שנים רבות היא עומדת בראש ועדת ההיגוי של בית הספר להתפתחות מורי-מורים במכון מופ"ת.

עבודתה זיכתה אותה בפרסים רבים בהם פרס ישראל בחקר החינוך ואות הוקרה ופרס על מפעל חיים בחקר הכשרת מורים מטעם האגודה האמריקנית לחקר החינוך. היא יקירת העיר חיפה, יקירת אוניברסיטת חיפה ויקירת המכללה האקדמית תל-חי.