זוכי פרס אמת

פרופ' יקיר אהרונוב


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: פיזיקה

פיזיקה

פרופ' יקיר אהרונוב

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יקיר אהרונוב על בירור יסודות תורת הקוונטים, על היותו חלוץ ומוביל במחקר להבנת המשמעות העמוקה של התורה הזאת ועל תגליותיו הייחודיות ובעלות-ההשפעה על תחומים שונים בפיזיקה.”

קורות חיים

פרופ' יקיר אהרונוב נולד בחיפה ב-1932. הוא למד בבית-ספר יסודי ובבית-ספר תיכון בקרית חיים. בצה"ל שירת בחיל התותחנים. ב-1952 החל את לימודיו לתואר ראשון בטכניון. תואר דוקטור השלים ב-1960 באוניברסיטת בריסטול באנגליה.

עם סיום לימודיו היה עמית מחקר באוניברסיטת ברנדיס, מרצה בכיר ואחר-כך פרופסור בבית- הספר למוסמכים על-שם בלפר באוניברסיטת ישיבה. במשך 27 שנים, בין 1973 ל-2000, היה פרופ' מן המניין באוניברסיטת תל-אביב, וכיום הוא פרופ' אמריטוס. 

במהלך 50 שנות מחקר הציע הבנה עמוקה יותר של המשמעות של תורת ולא "צורת" (צורת) הקוונטים וגילה אפקטים חדשים וגישות חדשות. את הראשון והחשוב מכל האפקטים, אפקט אהרונוב בוהם, ניסח ב-1959, ומאז נחשב האפקט הזה לאחת התגליות המרכזיות בתחום מכניקת הקוונטים במחצית השנייה של המאה העשרים. התגלית המפתיעה הוכיחה שהמכניקה הקוונטית מאפשרת חישה מרחוק של שדה מגנטי באזור שאינו נגיש לחלקיקי-הבוחַן הטעונים. עוד אפקטים וגילויים אחרים נושאים את שמו ושמות שותפיו בהם: אפקט אהרונוב-כשר (1984), הפאזה הגאומטרית של אהרונוב-אננדן (1987) והניסוח של הרעיון של הליכה קוונטית אקראית שיצרו אהרונוב-דבידוביץ-זגורי (1993). 

הוא חבר באקדמיות למדעים של ישראל ושל ארצות-הברית. עבודתו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם: פרס ויצמן לפיזיקה ופרס רוטשילד (1984), פרס ישראל בפיזיקה (1989), מדליית קרסון של מכון פרנקלין (1991) הפרס האירופאי בפיזיקה מטעם היואיט-פאקארד (1995).

פרס וולף (1998) וכן תארי דוקטור לשם כבוד (מהטכניון, מאוניברסיטת דרום קרוליינה, מאוניברסיטת בריסטול ומאוניברסיטת בואנוס-איירס).