זוכי פרס אמת

פרופ' יוסף אמרי


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: פיזיקה

פיזיקה

פרופ' יוסף אמרי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יוסף אמרי על מחקריו שייסדו ופיתחו את הפיסיקה המזוסקופית, על גילוי תופעות חשובות בתחום שיש לו השלכות על התקנים אלקטרוניים המשמשים בנאנו-טכנולוגיה ועל עבודותיו שיש בהן פריצות דרך מהותיות לחקר הפיסיקה בכלל והפיסיקה של המצב המעובה בפרט.”

קורות חיים

פרופ' יוסף אמרי נולד בתל-אביב ב-1939. את התואר השני השלים בהצטיינות יתירה באוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1961 ואת התואר השלישי – במכון ויצמן למדע בשנת 1966, כאשר עבד במכון למחקר גרעיני בנחל שורק. הוא מכהן בקתדרת מקס-פלנק לפיסיקה קוונטית במחלקה לפיסיקה של חומר מעובה במכון ויצמן למדע והיה מנהל מרכז אלברט איינשטיין-מינרבה לפיסיקה תיאורטית ומרכז מוריס וגבריאלה גולדשלגר לנאנופיסיקה. 

ב-1969, לאחר פוסט- דוקטורט באוניברסיטת קורנל, הצטרף לאוניברסיטת תל-אביב. 

ב-1986 עבר למכון ויצמן, שם הגה ויזם את מרכז בראון למחקר תת-מיקרוני. במרוצת השנים היה מרצה אורח באוניברסיטאות ובמרכזי מחקר בעולם, בהם אוניברסיטת ייל, המעבדה הלאומית ברוקהייבן, אוניברסיטת קליפורניה, קתדרת פסקל ב- Ecole Normale Superieure בפריז וקתדרת לורנץ באוניברסיטת ליידן. כמו כן היה יועץ בכיר למחלקת המחקר ב-IBM, וכיום הוא יועץ מיוחד בנושא Nanoscience באוניברסיטת בן-גוריון וחבר הוועדה הלאומית לנאנוטכנולוגיה. 

התעניינותו המחקרית מתפרשׂת על רוב הפיסיקה הסטטיסטית ותורת חומר מעובה, כולל מעברי פאזות ותורת הכיול, מערכות אקראיות ובלתי-מסודרות – לרבות של אלקטרונים – על-מוליכות ופיסיקה של אפקט ג'וזפסון. בהמשך למחקרים אלה היה חלוץ בתחום החדש של פיסיקה מזוסקופית, שהיה המבשר של הנאנופיסיקה המודרנית. ספרו,מבוא לפיסיקה מזוסקופית, שראה אור בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד, הוא ספר לימוד ומחקר מוביל בתחום.

הוא חבר האקדמיה האירופאית לאומנויות ומדעים (זלצבורג), האקדמיה האירופאית לאומנויות, מדעים ומדעי הרוח (פריז) והאקדמיה הישראלית למדעים. עבודתו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם פרס ישראל, פרס הומבולדטפרס ויצמן ופרס רוטשילד.