זוכי פרס אמת

פרופ' צבי ליפקין ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2009

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: פיזיקה וחלל

פיזיקה

פרופ' צבי ליפקין ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס אמ"ת מוענק לפרופ' צבי ליפקין, מאבות המחקר בפיזיקה גרעינית בישראל, על מחקריו פורצי הדרך בחקר אינטראקציה בין קרינה וחומר ובפיזיקה של חלקיקים אלמנטאריים, על תרומתו לחינוך המדעי בישראל, על תרומתו להקמתה של הקריה למחקר גרעיני ועל תרומתו לחברה הישראלית בעת המאבק למען יהודי ברית המועצות.”

ראיון אישי

אבני דרך

1921 נולד בניו יורק.
1950 עלה לארץ והיה ממייסדי המחלקה לפיזיקה גרעינית במכון ויצמן.
1960 ראש המחלקה, יועץ מדעי של הוועדה לאנרגיה אטומית וחבר הוועדה המייעצת של משרד ההגנה האמריקני.
2015 ניפטר בגיל 94

קורות חיים

פרופ' צבי ליפקין נולד בניו יורק ב-1921. הוא השלים תואר בוגר בהנדסת חשמל באוניברסיטת קורנל ותואר דוקטור בפיזיקה באוניברסיטת פרינסטון. ב-1950, בתום לימודיו, עלה לארץ וזמן קצר אחר-כך היה ממייסדי המחלקה לפיזיקה גרעינית במכון ויצמן. ב-1960 היה ראש המחלקה בפועל. לצד עבודתו במכון היה, בין היתר, יועץ מדעי של הוועדה לאנרגיה אטומית וחבר הוועדה המייעצת של משרד ההגנה האמריקני לבחינת הצעות ללייזרים בתחום קרינת גאמא. במרוצת שנות עבודתו היה פרופסור אורח באוניברסיטאות ובמכוני מחקר יוקרתיים בעולם.

בתחום הפיזיקה הגרעינית פיתח מודל של מבנה גרעינים, אשר אִפשר לחקור תכונות של גרעינים כדוריים וגרעינים מעוּותים בגבולות קיצוניים של פרמטרים שונים. בספרות המדעית העוסקת בסימטריות הבסיסיות בטבע ושבירתן מכונה מודל זה מודל ליפקין. מחקריו הניבו כ-500 מאמרים ובהם תובנות חדשות ומקוריות בפיזיקה הגרעינית, בפיזיקה של מצב מוצק, בתיאוריה של אפקט MOESSBAUER ובתורת החלקיקים האלמנטריים. תרומותיו המדעיות היוו פריצת דרך במודל הקווארקים ובשמוש בסימטריות לחקר אינטראקציות חזקות.

בשנות החמישים והשישים היה ממייסדי תחום הכורים הגרעיניים בארץ, בין הבכירי המקימים של הקריה למחקר גרעיני בדימונה וייעץ לשמעון פרס, אז מנכ"ל משרד הביטחון.

בשנות המאבק למען יהודי בריה"מ נטל חלק פעיל בשמירת קשר עם מדענים יהודים, "הסירובניקים", וניצל את קשריו הענפים בעולם כדי להפעיל לחץ על שלטונות בריה”מ. למען המאבק "גייס" מדענים בכירים מהעולם, בתוכם חתני פרס נובל רבים. בשנים האחרונות הוא פועל גם לשיפור השיטות להוראת הקריאה לילדי כיתות א.