זוכי פרס אמת

פרופ' מרדכי הייבלום

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2013

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: פיזיקה וחלל

פיזיקה של חומר מעובה

פרופ' מרדכי הייבלום

מנימוקי חבר השופטים

“על תרומתו החלוצית להבנת הפיזיקה של חומר מעובה ועל מחקריו הייחודיים, החדשניים ופורצי הדרך בהתאבכות אלקטרונים ומדידת הפאזה, בהתנהגות מטענים שבריים ובקריסת ההתנהגות הקוונטית בגבישים שגודלו בדרגת ניקיון יוצאת דופן.”

ראיון אישי

אבני דרך

1947 נולד בחולון
1973 סיים בטכניון תואר בוגר בהנדסת חשמל
1986 - 1990 עמד בראש קבוצת מחקר של רכיבים אלקטרוניים ממוזערים
2000 שב לישראל והקים את המכון התת מקרוני במכון וייצמן
2007 - 2012 התמנה לראש המחלקה לפיזיקה של חומר מעובה

קורות חיים

נולד בחולון ב-1947. בשנת 1973 סיים בטכניון תואר בוגר בהנדסת חשמל. תואר מוסמך בהנדסת חשמל רכש שנה אחר-כך באוניברסיטת קרנגי-מלון בפיטבסורג, ותואר דוקטור בהנדסת חשמל - כעבור ארבע שנים, באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בגלאי תת-אדום ממוזערים. בסיום לימודיו עבר למעבדות המחקר של IBM ביורקטאון, ובהן עבד במשך 12 שנה כחוקר במחלקה לחקר מוליכים-למחצה, ובין 1986 ל-1990 עמד בראש קבוצת מחקר של רכיבים אלקטרוניים ממוזערים. ב-1990, אחרי 17 שנים בארצות הברית, שב לישראל והקים במכון ויצמן את המכון התת-מיקרוני ע"ש בראון למחקר התקני מוליכים-למחצה ממוזערים, ומאז הוא עומד בראשו. באותה שנה התמנה לפרופסור מן המניין במכון, ובו ייסד את המחלקה לפיזיקה של חומר מעובה והיה הראשון שעמד בראשה. משנת 2007 עד 2012 שוב עמד בראש המחלקה. בשנת 2000 הופקד על הקתדרה על שם אלכס ואידה זוסמן למחקרים תת-מיקרונים.

מחקריו עוסקים בהתנהגות הקוונטית של אלקטרונים בהתקני מצב מוצק ממוזערים ("טרנסיסטורים" תת-מיקרונים) באזור המזוסקופי (תחום הדמדומים בין הפיזיקה המוכרת, הקלסית, לבין פיזיקה אטומית-קוונטית). בעבודתו ביקש לבדוק מה גורם לחלקיק להתנהג בצורה קלסית-חלקיקית במצב מסוים ובצורה קוונטית, גלית, במצב אחר. כמו כן חקר את ההתנהגות הקולקטיבית של אלקטרונים בהשפעת שדה מגנטי חזק, שמדמה אותם לחלקיקים בעלי מטען שברי (או אפילו חסרי מטען).

במרוצת השנים היה פרופסור אורח באוניברסיטה הטכנית בווינה וכן באוניברסיטת סטנפורד ובמעבדות המחקר של היולט פקארדבפאלו אלטו שבקליפורניה. הוא גם עמד בראש ועדה ממשלתית שייעצה לשר המדע כיצד לעודד את תעשיית המיקרו-אלקטרוניקה בישראל. משנת 2001 היה, למשך עשר שנים, יושב ראש הוועד המנהל של מכללת אורט בראודה בכרמיאל (עמית כבוד של המכללה).

עבודתו זיכתה אותו בפרסים, בהם פרס רוטשילד. הוא עמית של האגודה האמריקנית לפיזיקה ושל איגוד מהנדסי החשמל בארצות הברית. משנת 2008 הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים.