זוכי פרס אמת

פרופ' יובל נאמן ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2003

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: פיזיקה וחלל

פיזיקה

פרופ' יובל נאמן ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יובל נאמן על תרומתו החלוצית והמכרעת לפענוח מבנה הגרעין האטומי ומרכיביו באמצעות שיטות אלגבריות ושיטות של תורת החבורות ועל תרומתו המדעית העצומה לפיתוח הפיסיקה התת-אטומית בישראל.”

קורות חיים

פרופ' יובל נאמן נולד בתל-אביב ב-1925. כתלמיד בגימנסיה הרצליההגה ופיתח רעיונות מקוריים במתמטיקה. ב-1945 סיים לימודי הנדסה בטכניון. הוא היה פעיל בהגנה, ובמלחמת העצמאות לחם בחזיתות שונות. עם סיומה התמנה לתפקידים בכירים במטה-הכללי. ב-1960 פרש מצה"ל.

פרופ' יובל נאמן נפטר בשנת 2006 .

בעת לימודי הדוקטורט בפיסיקה הבקיע את חזית הידע בתחום חלקיקי היסוד שמהם עשויים כל סוגי החומר והקרינה, כאשר זיהה את המרקם שעל-פיו נקבעות תכונותיהם ("הסימטריה היוניטארית"). בסיום לימודיו נתמנה מנהל מדעי בוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית. ב-1962 פענח את חידת היווצרות הסימטריה היוניטארית והציע את קיומה של רמת יסוד נוספת במבנה החומר והקרינה. הוא היה חבר בוועדה לאנרגיה אטומית מ-1965 עד 1984, יועץ לשר הביטחון והמדען הראשי של המשרד. 

מאז 1964 הוא חוקר באוניברסיטת תל-אביב, שבה הקים את החוג לפיסיקה ואסטרונומיה, יזם את הקמת הפקולטה להנדסה, המכון האסטרטגי, המכון למדעי החלל (כיום: המחלקה למדעים פלנטאריים) ומצפה הכוכבים על-שם וייז ליד מצפה רמון, והיה מיוזמי המכון להיסטוריה ולפילוסופיה של המדעים והרעיונות. במשך ארבע שנים היה נשיא האוניברסיטה. מאז 1977 הוא חוקר את התנופה האבולוציונית מעבר לתחום הביולוגי. 

מחקריו ותרומתו לחקר הפיסיקה והחלל זיכו אותו בפרס ישראל, בפרסים בינלאומיים ובחברוּת כבוד באקדמיה הלאומית של ארצות-הברית. הוא כתב מאות מאמרים והוציא לאור 25 ספרים.

לצד הפעילות המדעית, עסק במאבק למען המדענים מסורבי העלייה מברית-המועצות. עם אשרור הסכם השלום עם מצרים, יזם את הקמת תנועת התחייה, ומטעמה נבחר לכנסת והיה שר המדע הראשון. הוא הקים את סוכנות החלל הישראלית ועמד בראשה והיה שר האנרגיה והתשתיות.