זוכי פרס אמת

פרופ' נוגה אלון

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2011

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מתמטיקה

קומבינטוריקה ותורת הגרפים

פרופ' נוגה אלון

מנימוקי חבר השופטים

“אחד המתמטיקאים הפוריים והמשפיעים בתחום הקומבינטוריקה ותורת הגרפים של ימינו, על הישגיו ופיתוחיו בתחום זה ושימושיהם בענפים שונים במתמטיקה ובמדעי המחשב התיאורטיים.”

ראיון אישי

אבני דרך

1956 נולד בחיפה.
1974 יצא ללימודי תואר בוגר במתמטיקה בטכניון.
1983 - 1985 אם. איי. טי.
1985 פרופסור מן המניין, אוניברסיטת תל-אביב.
1993 מופקד הקתדרה לקומבינטוריקה למדעי המחשב.
2006 ראש הוועדה המדעית של הקונגרס העולמי למתמטיקאים במדריד.
2008 חתן פרס ישראל למתמטיקה.
2009 חבר במעבדות המחקר של מייקרוסופט ישראל.

קורות חיים

נולד בחיפה בשנת 1956 ולמד בבית הספר הריאלי בעיר. ב-1974 התגייס לצה"ל במסגרת העתודה האקדמית ויצא ללימודי תואר בוגר במתמטיקה בטכניון. הוא סיים אותם בהצטיינות יתרה. עם שובו לצה"ל שירת בחיל המודיעין, שם זיכתה אותו אחת מעבודותיו בפרס ביטחון ישראל. במהלך שירותו סיים (שוב בהצטיינות יתרה) תואר שני במתמטיקה (אוניברסיטת תל-אביב) ותואר דוקטור (באוניברסיטה העברית). ב-1985, לאחר שנתיים ב-אם. איי. טי., הצטרף לסגל של בית הספר למדעי המתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב והיה לפרופסור מן המניין. משנת 1993 הוא מופקד הקתדרה לקומבינטוריקה ומדעי המחשב על שם באומריטר בבתי הספר למדעי המתמטיקה ולמדעי המחשב. במרוצת השנים היה פרופסור אורח באוניברסיטאות ובמוסדות מחקר שונים בעולם ומשנת 2009 הוא גם חבר במעבדות המחקר של מייקרוסופט ישראל.

הישגיו המדעיים כוללים פיתוח כלים ספקטרליים במחקר של גרפים מרחיבים ושימושיהם, פיתוח שיטות הסתברותיות ואלגבריות מתוחכמות לפתרון בעיות בתורת הגרפים ובתורת המספרים האדיטיבית, יצירת התחום הפעיל העוסק בטיפול במידע זורם ופתרון בעיות מרכזיות בקומבינטוריקה ובגיאומטריה קומבינטורית, בתורת האינפורמציה ובמדעי המחשב התאורטיים. עבודתו יישמה שיטות קומבינטוריות, הסתברותיות ואלגבריות חדישות ומקוריות.

במרוצת השנים פרסם יותר מ-450 מאמרים וכתב וערך ספרים בתחומי מחקריו. הוא היה ראש הוועדה המדעית של הקונגרס העולמי למתמטיקאים (מדריד, 2006) וחבר בוועדות פרסים שונות בארץ ובעולם.

מחקריו והישגיו זיכו אותו בפרסים, באותות ובחברויות בארגונים מקצועיים בעולם. הוא חתן פרס ישראל למתמטיקה (2008), חתן פרס גדל מטעם האיגוד האירופי למדעי המחשב התיאורטיים והאגודה העולמית לחישוביות, פרס פוליה מטעם החברה האמריקנית למתמטיקה שימושית, פרס לנדאו של מפעל הפיס, פרס ברונו של קרן רוטשילד, פרס פהר של מכון ירושלים לחקר ישראל ופרס ארדש של האיגוד המתמטי הישראלי. כמו כן הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים וחבר האקדמיה האירופית למדעים.