זוכי פרס אמת

פרופ' ויטלי מילמן

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מתמטיקה

מתמטיקה

פרופ' ויטלי מילמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' ויטלי מילמן על תפקידו המכריע בגילוי ופיתוח תופעת ריכוז המידה והשלכותיה לאנליזה גיאומטרית, ובמיוחד להבנת התכונות האסימפטוטיות של מרחבים נורמיים מממד סופי גבוה, וכן על תרומתו המרכזית לביסוס המצוינות במתמטיקה בארץ.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופסור ויטלי מילמן נולד בברית המועצות ב-1939. במשך ארבע שנים עבד במכון לטמפרטורות נמוכות של האקדמיה למדעים בברית המועצות, שם סיים את עבודת הדוקטורט שלו ב-1965. 

עד לעלייתו לארץ, ב-1973, היה חוקר בכיר במכון לפיזיקה-כימית של האקדמיה למדעים. כאשר עלה לישראל הצטרף לסגל האקדמי של אוניברסיטת תל-אביב, שבה הוא פרופסור מן המניין. במשך שנתיים היה ראש החוג למתמטיקה עיונית. משנת 1992 הוא מופקד על קתדרת ארגנטינה למתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב. 

כמו כן היה נשיא האיגוד הישראלי למתמטיקה.
 

במחקריו גילה ופיתח מספר תופעות מתמטיות מרכזיות באנליזה, ביניהן תופעת ריכוז המידה ותופעת ה-spectrum/distortion. נוסף לכך היה הכוח המניע מאחורי התפתחות התורה האסימפטוטית של מרחבים נורמיים. הוא איחד אותה עם תורת הקמירות הקלסית, והפך אותן לתחום חדש – אנליזה אסימפטוטית גיאומטרית. 

לצד עבודת המחקר הוא המייסד והעורך הראשי של אחד מכתבי העת המתמטיים היוקרתיים בעולם – Geometric and Functional Analysis. כמו כן השתתף בצוותי העריכה של כתבי עת בינלאומיים נוספים. הוא היה שותף בוועדות מייעצות ובדירקטוריונים. כמי שהיה עולה חדש, סייע בעלייתם של מדענים ממדינות חבר העמים ובקליטתם במוסדות המחקר והמדע בישראל. 

עבודתו זיכתה אותו בפרס לנדאו למתמטיקה. הוא נשא הרצאות מהיוקרתיות ביותר בעולם המתמטי, בין היתר בקונגרס העולמי של המתמטיקאים (ברקלי, 1986; ברלין, 1998). ב-1996 התכבד לשאת הרצאה במליאת הסיום של הקונגרס האירופי השני למתמטיקה שנערך בבודפשט.