זוכי פרס אמת

פרופ' יוסף ברנשטיין


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מתמטיקה

יוסף ברנשטיין

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יוסף ברנשטיין על מחקריו, המתאפיינים בשילוב וירטואוזי ומהפכני של כלים מגוונים מתחומי האלגברה, האנליזה והגיאומטריה, בהבנת תופעות מתמטיות רחבות היקף.”

קורות חיים

פרופ' יוסף ברנשטיין  נולד במוסקבה ב-1945. בן 18 החל את לימודיו במתמטיקה באוניברסיטה הממלכתית של מוסקבה, ובשנת 1972 קיבל בה תואר דוקטור, בהנחיית פרופ' ישראל גלפנד. ב-1981 עזב את רוסיה וכשנה אחר כך קיבל משׂרת פרופסור מן המניין באוניברסיטת הרווארד. בשנת 1993 עלה לישראל ומונה לפרופסור מן המניין בבית הספר למדעי המתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב. מאוקטובר 2014 הוא משמש פרופסור אמריטוס וממשיך במחקריו. במרוצת השנים היה פרופסור אורח ועמית במכון מקס פלנק למתמטיקה, במכון הישראלי ללימודים מתקדמים, במכון קוראנט באוניברסיטת ניו יורק, במכון ללימודים מתקדמים פרינסטון במחלקה למתמטיקה באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטת מרילנד.

תוך כדי לימודיו לדוקטורט החל לפרסם, עם עמיתים למקצוע, מחקרים רבים, ובזכות מושגים וכלים מדעיים חדשים, מקוריים ומשמעותיים שפיתח בהם גם בשנים שאחר כך ממצאי עבודתו נחשבים אבני דרך בתורת ההצגות. הישגיו המדעיים עם פרופ' אנדרי זליבנסקי בנושא הצגות של חבורות p-אדיות נחשבת עד היום פריצת דרך חשובה בתחום. מחקריו עם פרופ' אלכסנדר בילינסון פתרה, בין השאר, את ההשערה שהעלו קשדן ולוסטיג והתוותה כיוון בתחום תורת ההצגות הגיאומטריות. הוא פרסם יותר מ-70 עבודות בתחומי תורת ההצגות, גיאומטריה אלגברית ותורת המספרים. בשנות עבודתו באוניברסיטת תל-אביב טיפח שורה ארוכה של תלמידים, שהיו לחוקרים מובילים בתחום.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים, בהם הפרס השנתי של החברה למתמטיקה במוסקבה ופרס ישראל במתמטיקה. הוא חבר האקדמיה הישראלית למדעים ואומנויות, חבר באקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית ועמית כבוד בחברה האמריקנית למתמטיקה