זוכי פרס אמת

פרופ' דוד קשדן


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מתמטיקה

דוד קשדן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' דוד קשדן על עיצוב תורת ההצגות ושימושיה המגוונים באלגברה, בגיאומטריה אלגברית ובתורת המספרים.”

קורות חיים

פרופ' דוד קשדן  נולד במוסקבה בשנת 1946. בן 20 סיים תואר שני במתמטיקה באוניברסיטת מוסקבה, ושנתיים אחר כך סיים דוקטורט. שש שנים היה חוקר במעבדה ליישומים מתמטיים בביולוגיה באוניברסיטת מוסקבה. בהמשך היה פרופסור אורח באוניברסיטת הרווארד ובמכון איינשטיין באוניברסיטה העברית. ב־1993 התמנה לראש המחלקה למתמטיקה באוניברסיטת הרווארד ובהמשך לראש התוכנית לפיזיקה מתמטית במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון. בין 1977 ל־2002 היה פרופסור מן המניין באוניברסיטת הרווארד. ב־14 השנים האחרונות הוא משמש פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים.    

שנים רבות הוא נחשב גדול המומחים בעולם בתורת ההצגות ובשימושיה באלגברה, בגיאומטריה אלגברית ובתורת המספרים. המושג המרכזי בעבודתו האקדמית הוא החבורה - מושג מתמטי המתאר סימטריה, בין אם זו קומבינטורית, גיאומטרית, פיזיקלית או אריתמטית. עוד בהיות בן 22 גילה את תוכנת T המכונה מאז על שמו ואת חשיבותה בהבנת הצגות של חבורות ליניאריות ותתהחבורות הדיסקרטיות שלהן. ההצגות הליניאריות של החבורות תופסות מקום מרכזי במחקריו, והן מייצגות חבורות של טרנספורמציות ליניאריות במרחבים וקטוריים, סוף או אינסוף ממדיים. במקרים רבים החבורות נושאות בעצמן מבנה "גיאומטרי" או "טופולוגי", וכך אפשר לדרוש דרישות טכניות שונות על ההצגות. יש לו גם תרומה נכבדה בתחום ההצגות האוטומורפיות ובשימושיהן בתורת המספרים. עוד בצעירותו מצא, עם מדריכו ישראל גלפנד, את התכונות העיקריות של מודלים של הצגות חלקות של חבורות רדוקטיביות מעל שדות p-אדיקים.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים ובאותות, בהם עמית מקארתור וחברות באקדמיה הלאומית למדעים, באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ובאקדמיה האמריקנית למדעים ואומנויות וכן בפרס רוטשילד ובפרס ישראל.