זוכי פרס אמת

פרופ' יוסף לויה


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מדעי כדור הארץ והסביבה

פרופ' יוסף לויה

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' יוסף לויה על הישגיו החלוציים ופורצי הדרך בחקר שוניות האלמוגים באילת בפרט ובעולם בכלל ובפיתוח שיטות כמותיות לתיעוד וניתוח השפעות של גורמים סביבתיים ואנושיים על המבנה, התפוצה והמגוון הביולוגי של אוכלוסיות אלמוגים ואסטרטגיות הרבייה שלהם”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' יוסף לויה נולד בבולגריה בשנת 1942 ועלה לארץ בשנת 1944. הוא שירת בצה"ל כקצין קשר. הוא סיים תואר בוגר בביולוגיה ותואר מוסמך בזואולוגיה באוניברסיטת תל־אביב. ב־1971 סיים דוקטורט באקולוגיה באוניברסיטת סטוני־ברוק בניו־יורק, לאחר מכן השתלמות בתר־דוקטור במכון האוקינוגרפי וודס־הול. ב־1972 חזר לישראל והתמנה למרצה באוניברסיטת תל־אביב וב־1985 היה לפרופסור מן המניין. ב־1989 התמנה לראש המחלקה לזואולוגיה ובין השנים 1990-1995 כיהן דיקן הפקולטה למדעי החיים. ב־1996 הופקד על קתדרת ריינור לחקר שימור הסביבה.

את עשייתו האקדמית ייחד לחקר האקולוגיה של שוּניות אלמוּגים בארץ ובעולם. עבודותיו הציגו, בפעם הראשונה, שיטות עבודה כמותיות לתיעוד ולניתוח תוצאות המעקב אחרי שינויים במגוון הביולוגי של השוניות ובקביעת מדדים לבריאותן. פרסומיו אשר הצביעו על הפגיעה הקשה שזיהום ימי וחימום גלובלי גורמים לרביית אלמוגים ושרידותם הפכו לקלסיקה בתחומו. דורות התלמידים שהדריך לתארים מתקדמים הם עמוד השִדרה האקדמי של המחקר האקולוגי הימי בישראל.

מחקריו פורסמו ביותר מ־240 מאמרים מדעיים והוא הרצה ביותר ממאה כינוסים בינלאומיים. פרסומיו הרבים בנושא נחשבים פורצי דרך בספרות האקולוגית ומשמשים בסיס השוואתי לתיעוד הידרדרותן של שוניות האלמוגים בעולם. לאורך שנות פעילותו מילא שורה של תפקידים מרכזיים בוועדות מומחים לאומיות ובינלאומיות ושימש יושב ראש הוועדה המדעית הבינלאומית של מרכז המצוינות האוסטרלי לחקר שוניות אלמוגים. כמו כן היה פעיל מרכזי במאבקים ציבוריים לשימור החי והצומח הייחודיים למפרץ אילת.

הישגיו המדעיים זיכו אותו בפרסים יוקרתיים, בהם פרס המלכה אליזבת על הצטיינות במדעי הים, מדליית דרווין על מפעל חיים של חוקר שהישגיו המדעיים בתחום הם מהבולטים ביותר בעולם ופרס לנדאו על תרומה יוצאת דופן לשטח האקולוגיה ושמירת איכות הסביבה בישראל. בשנת 2009 נבחר לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.