זוכי פרס אמת

פרופ' צבי גרפונקל


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מדעי כדוה"א

מדעי כדוה"א

פרופ' צבי גרפונקל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' צבי גרפונקל על הישגיו בתחומי הגיאולוגיה השונים, על תרומתו הייחודית לחקר הגיאולוגיה של ארץ-ישראל והמזרח התיכון ושל בקע ים המלח, על מחקריו הרב-תחומיים להבנת פעילות כדור הארץ ולפענוח התהליכים שעיצבו את אגן הים התיכון ועל ניתוחיו בנושאים הקשורים לגיאודינמיקה, לרוטציה של בלוקים, לתנועה של לוחות ולהתפתחות בקעים.”

קורות חיים

פרופ' צבי גרפונקל נולד בקובנה שבליטא ב-1938. הוא ניצל בשואה, וב-1948 עלה לארץ עם הוריו.

ב-1958 החל ללמוד גיאולוגיה באוניברסיטה העברית, ובה סיים תואר דוקטור ב-1970. 

לאחר השתלמות בארצות-הברית חזר לישראל והצטרף לסגל האקדמי של המכון למדעי כדור הארץ ומאז הוא חבר במכון, שבו היה לפרופ' בשנת 1986 ובמשך ארבע שנים גם יושב-ראש.
 ב-1988 התמנה לקתדרה לגיאולוגיה על-שם קרביס. 

עבודתו המדעית התמקדה בתהליכים גיאודינמיים – ביקוע ושבירת יבשות, תנועות אנכיות, תהליכים מאגמתיים ותנועות לוחות – תוך הדגשת תפקידם בעיצוב הגיאולוגיה של ישראל ושל המזרח התיכון ומזרחו של הים התיכון. הוא חקר בהרחבה את המבנה וההיסטוריה של טרנספורם (בקע) ים המלח ובחן בקעים אחרים. הוא גם חקר שברי הסטה אופקית, אגנים בחזית של שרשרות הרים, תהליכים תרמליים ביבשות, וזרימת חומר במעטפת כדור הארץ. במרוצת השנים פרסם כמאה עבודות. עיקרי ממצאיו בחקר ההיסטוריה הגיאולוגית וההתפתחות הטקטונית של ארץ-ישראל וסביבותיה הם בעלי חשיבות בסיסית למחקר הטקטוני המודרני של המזרח התיכון. 

במהלך השנים היה שותף בפרויקט המחקר בסיני, נשיא החברה הגיאולוגית בישראל ומאז שנת 2000 הוא חבר המועצה האקדמית של המכללה האקדמית להנדסה בירושלים. כמו כן היה יושב-ראש, יועץ וחבר בוועדות מדעיות ומקצועיות רבות.

עבודתו המדעית זיכתה אותו בפרס פרץ גרדר ובפרס רפאל פרוינד, שניהם מטעם החברה הגיאולוגית בישראל.