זוכי פרס אמת

פרופ' שמעון אולמן

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מדעי המחשב

שמעון אולמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' שמעון אולמן על מחקריו פורצי הדרך בתחום האינטליגנציה המלאכותית וחקר הראייה הממוחשבת, על פיתוח הבסיס התיאורטי לקידום הבנת הקוגניציה האנושית ועל תרומתו המשמעותית לתעשיית ההיי־טק הישראלית.”

קורות חיים

פרופ' שמעון אולמן נולד בירושלים בשנת 1948. הוא למד בגימנסיה העברית רחביה, ובשירותו הצבאי היה טייס קרב בחיל האוויר. בשנת 1973 סיים בהצטיינות יתרה את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים לתואר בוגר במתמטיקה ובפיזיקה וכן תואר נוסף בביולוגיה. את תואר הדוקטור השלים ב־1977 במחלקה להנדסת חשמל ומדעי המחשב באוניברסיטת MIT שבבוסטון, ובה היה פרופסור מן המניין עד לשנת 1993. בה בעת היה שותף להקמת חברת ההיי טק אורבוט (היום אורבוטק), העוסקת ביישומים תעשייתיים של ראייה ממוחשבת, ובה שימש בתפקיד המדען הראשי וחבר מועצת המנהלים. במקביל הצטרף למחלקה למתמטיקה שימושית במכון ויצמן למדע ובה היה ממפתחי התחום של מדעי המחשב. שנים אחדות עמד בראש המחלקה, ובשנת 1986 התמנה גם בה לפרופסור מן המניין בקתדרה על־שם רות וסמי כהן. לצד עבודתו במוסדות האקדמיים היה גם המדען הראשי בחטיבה הישראלית של חברת Applied Materialsעם ייסודה בישראל.

בעבודת הדוקטורט שלו חקר את תהליך הראייה ואת יישומו במחשבים. שנים רבות עסק בשילוב של מדעי המחשב עם חֶקר המוח וחֶקר החשיבה האנושית כדי להבין את תהליך הראייה בְּמוח האדם ולאַפשר את פיתוחן של מערכות רואות מלאכותיות. עיקר עבודתו המדעית היא בתחום של הבנת התמונה -ובפרט היכולת לסווג ולזהות באופן אוטומטי עצמים בתוך תמונה.

עבודותיו פורסמו במאמרים רבים ובשני ספרים. עבודה המתוארת באחד מהם, The Interpretation of Visual Motion, הוגדרה כאחת העבודות הנבחרות בתחום המדע הקוגניטיבי במאה ה־20. מחקריו זיכו אותו בפרס הבינלאומי היוקרתי על שם David E. Rumelhart על תרומתו לפיתוח הבסיס התיאורטי ולקידום הבנה הקוגניציה האנושית. בשנת 2011 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית למדעים ואומנויות.