זוכי פרס אמת

פרופ' מיכאל רבין

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2004

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: מדעי המחשב

מדעי המחשב

פרופ' מיכאל רבין

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' מיכאל עוזר רבין על הישגיו יוצאי הדופן במגוון השטחים: תורת האוטומטים, סיבוכיות חישובית, אלוגריתמים הסתברותיים ותורת ההצפנה. עבודתו הגדירה את כווני המחקר המשמעותיים ביותר במדעי המחשב מאז ייסוד התחום. השפעתו ומעמדו הבינלאומי תרמו רבות לקידום מעמדה של ישראל כמרכז עולמי מוביל במדעי המחשב ובתעשיות עתירות ידע. פרופ' רבין הינו אחד מענקי תחום מדעי המחשב ומקומץ המדענים הגדולים בשטח זה מאז טורינג.”

קורות חיים

פרופ' מיכאל רבין נולד בברסלאו ב-1931. אביו, ד"ר ישראל אברהם, רקטור בבית המדרש לרבנים, ואמו, ד"ר אסתר, היו מראשי התנועה הציונית-דתית בגרמניה ובישראל.

במלחמת העצמאות שירת בחיל התותחנים בחזית הצפון ובחזית הדרום. עם שחרורו החל את ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה העברית. בעת לימודיו התמקד בלוגיקה מתמטית ובאלגברה ונתקל בעבודותיו של א"מ טיורינג על תורת החישוביות. הוא הכיר במשמעות של העבודות האלה כתשתית מדעית לטכנולוגיית המחשב, שהחלה להתגבש בשנים ההן. מתוך כך פנה ללימודי דוקטורט באוניברסיטת פרינסטון בהדרכתו של א' צ'רץ', אשר יחד עם טיורינג הניח את היסוד לתורת החישוביות.

כדי ליצור תשתית מדעית לטכנולוגיית המחשבים, עבד ב-1957 וב-1958 במרכז המחקר של יב"מ וכתב שתי עבודות שהיו לאבני יסוד בתחום מדעי המחשב. במשך השנים עסק בתורת האלגוריתמים ובהמצאת האלגוריתמים ההסתברותיים וחידש רבות בתחום, בין היתר ביצירת כלים בלוגיקה הממלאים תפקיד מרכזי בתורת אימות תוכניות מחשב. בשנים האחרונות המציא, בפעם הראשונה, שיטת הצפנה, שבאופן מוכח אי אפשר לפצח אותה.

באוניברסיטה העברית הקים את המכון למדעי המחשב ואת מרכז לייבניץ למחקר במדעי המחשב. ב-1972 נבחר לרקטור האוניברסיטה ובתפקיד הזה כיהן בעת מלחמת יום הכיפורים ואחריה. מ-1984 הוא מלמד בנוסף לאוניברסיטה העברית, באוניברסיטת הרווארד. כמו כן היה יועץ ופרופסור אורח באוניברסיטאות רבות.

עבודתו המדעית זיכתה אותו בפרסים רבים , בהם פרס ישראל ופרס ע"ש א"מ טיורינג - פרס ראשון במעלה בעולם מדעי המחשב.