זוכי פרס אמת

פרופ' רפאל משולם

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2012

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: כימיה

כימיה של חומרי טבע

פרופ' רפאל משולם

מנימוקי חבר השופטים

“על מחקריו פורצי הדרך בכימיה של חומרי טבע, ובמיוחד על מחקריו אשר הובילו להבנת הבסיס הכימי של מערכת ביוכימית חדשה ובעלת חשיבות פיזיולוגית ניכרת.”

ראיון אישי

אבני דרך

1930 נולד בבולגריה.
1949 עלה לישראל.
1994 חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

קורות חיים

נולד בבולגריה בשנת 1930. בתקופת מלחמת העולם השנייה עברה משפחתו קשיים רבים, אך שרדה והוא עלה לישראל בשנת 1949. הוא למד כימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובסיום לימודיו התגייס לצה"ל ושירת ביחידת מחקר צבאית. עם שחרורו החל במחקר במכון ויצמן לקראת קבלת דוקטורט בנושא כימיה סינטטית של סטרואידים. לאחר מכן התמקד במה שכינה "התפר שבין כימיה לביולוגיה". בתום תקופה של פוסט-דוקטורט במכון רוקפלר בניו יורק ותקופה קצרה של מחקר במכון ויצמן, מונה למנהל מחלקה באוניברסיטה העברית, ובה הוא ממשיך במחקריו. שלוש שנים היה רקטור האוניברסיטה. 

מחקריו התמקדו בכימיה של חומרי הטבע, בפעילותם הביולוגית ובסיכוי לפתחם כתרופות חדשות. בין היתר, עסק במחקר הכימיה, הביוכימיה והכימיה התרופתית של קנבינואידים ממקור צמחי. עבודתו נחשבת חלוצית בזיהוי המבנה, הסינתזה הטוטלית והפעילות הפסיכו-פיזיולוגית של הרכיב הפעיל בצמח הקָנַבִּיס. בהמשך עסק בזיהוי החומרים הקנבינואידים אנדוגנים במוח, המפעילים מערכת ביוכימית חדשה: המערכת האנדוקנבינואידית. החומרים האלה, אשר הידוע בהם נקרא אננדומיד, מעורבים במספר גדול של תהליכים ביוכימיים. על בסיס של המחקרים האלה הוא נחשב בעולם אבי מחקר הקנבינואידים. מחקריו גם הובילו לפיתוח תרופות חדשות. 

הישגיו במחקר זיכו אותו בפרסים ואותות רבים, בהם פרס ישראל בכימיה, פרס החברה הישראלית לכימיה, פרס רוטשילד, פרס אוּלפוֹן איוּלֶר משבדיה ועוד. הוא מוזמן להרצות בכינוסים בינלאומיים, ומאמריו מצוטטים בהרחבה בכתבי העת המדעיים. משנת 1994 הוא חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וזכה לתוארי דוקטור לשם כבוד מטַעמן של אוניברסיטאות רבות בעולם.