זוכי פרס אמת

פרופ' מאיר להב


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: כימיה

פרופ' מאיר להב

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' מאיר להב, על מחקריו החלוציים בתחום הכימיה המבנית, כימית פני-שטח, ובהנדסת גבישים. על ההשפעה המשמעותית של מחקריו על המדע העולמי, ותגליותיו הנוגעות בשאלות בסיסיות כגון: הקשר בין סימטריה של גבישים לבין המבנה המולקולרי, הבנת הופעת הכיווניות בעולם הביולוגי, זריעת עננים להגברת גשמים, וכן שליטה בתהליכי יצירת גבישים היכולים לשמש בשלבי הכנת תרופות.”

קורות חיים

פרופ' מאיר להב נולד בסופיה שבולגריה בשנת 1936 ועלה לארץ עם קום המדינה. את לימודיו האקדמיים החל באוניברסיטה העברית בירושלים, שם סיים בהצטיינות תואר מוסמך בכימיה ובפיזיקה. ב–1963 החל את לימודי הדוקטורט במכון ויצמן למדע בהדרכתו של פרופ' גרהרד שמידט. לאחר בָּתר-דוקטורט באוניברסיטת הרווארד שב לארץ והתמנה למדען חוקר במחלקה לכימיה מִבנית במכון ויצמן. משנת 1978 שימש פרופסור חבר במחלקה לכימיה מבנית וב–1982 הועלה לדרגת פרופסור מן המניין. ב1984 קיבל לידיו את הקתדרה ע"ש מרגרט תאצ'ר. בהמשך היה ממקימיה של מחלקה חדשה לחומרים ופני שטח ועמד בראשה שלוש תקופות כהונה. בשנת 1995 ייסד את מרכז מינרווה ע"ש גרהרד שמידט לאינטראקציות מולקולריות ועמד בראשו עד לשנת 2001.

מחקריו התמקדו בכימיה של מצב מוצק ובכימית פני השטח וכן בסטריאוכימיה, בתכונות של גבישים קוטביים ובהופעת הומוכירליות על פני כדור הארץ. במסגרת שיתוף פעולה קרוב עם פרופ' ליזרוביץ, שהחל בשנות השבעים, עָסק בסדרה של מחקרים מנגנוניים של תגובות פוטו-כימיות במוצקים. ממצאיו הובילו לפיתוח גישות חדישות לחקר גִרעון, צמיחה והמסה של גבישים. לגישות החדשות שגיבש יש השלכות תיאורטיות ומעשיות חשובות בהבנה הבסיסית של מקור שבירת הסימטריה בטבע ובמציאת הקשר שבין כירליות (כיווניות) ברמה המולקולרית לבין המבנה המקרוסקופי של הגבישים. שיטות המבוססות על הגילויים המחקריים האלה בעלות משמעות כיום בתעשיית התרופות.

מחקריו זיכו אותו בפרסים ובאותות רבים בהם פרס ישראל לכימיה ופיסיקה, מדליית הזהב ע"ש Prelog מהמכון הטכנולוגי לכימיה בציריך, פרס קולטהוף של הטכניון, פרס אמינוף מהאקדמיה המלכותית השבדית, מדליית הזהב ופרס החברה הישראלית לכימיה, אות centenary lecturer של החברה המלכותית הבריטית לכימיה ועוד. ב1998 התמנה לחבר האקדמיה הגרמנית למדעים Leopoldina .