זוכי פרס אמת

פרופ' מאיר וילצ'ק


זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: כימיה

כימיה

פרופ' מאיר וילצ'ק

מנימוקי חבר השופטים

“עבור מחקריו החלוציים בשטח ההכרה המולקולארית ושימושם במערכות כימיות וביולוגיות ובפתוח כרומטוגרפיה זיקה לניכוי של מולקולות ביולוגיות וכן מערכת אבידין- ביוטין שהשפיעה באופן מהותי על שטחי הכימיה, הביולוגיה והרפואה.”

קורות חיים

פרופ' מאיר וילצ'ק נולד ב-1935 בוורשה שבפולין. ב-1949 עלה לארץ מגרמניה.

לאחר שירות צבאי בחיל האוויר החל ללמוד באוניברסיטת בר-אילן. ב-1960 סיים תואר ראשון במגמה לכימיה ופיזיקה. 

ב-1965, לאחר שלוש שנים במחלקה לביופיזיקה במכון ויצמן למדע, קיבל תואר דוקטור. בין הלימודים לתואר הראשון והשלישי עבד ככימאי ראשי בחברת ידע ברחובות, ולאחר קבלת תואר דוקטור היה חבר מחקר במחלקה לביופיזיקה במכון ויצמן למדע, שבו עבד במשך שנים רבות גם בתפקידים אחרים (ראש המחלקה לביופיזיקה, יושב-ראש הוועדה לקידום בכיר של מדענים, דיקן הפקולטה לביוכימיה וביופיזיקה). במשך השנים היה מדען ומרצה אורח באוניברסיטאות ובמכונים שונים בעולם. 

במרוצת השנים פרסם יותר מ-400 פרסומים מדעיים ושימש יועץ לחברות ביו טכניות בארץ ובעולם. בכל שנה הוא מוזמן להרצות בכינוסים בינלאומיים בעולם. הוא היה יושב-ראש וחבר בוועדות מדעיות רבות, בהן ועדות מטעם משרד המדע, האוניברסיטאות והתעשייה בארץ, ועדת שמגרלענייני הצלילות בקישון ועוד. 

כמו כן היה ועודנו עורך של עיתונים מקצועיים בתחומו, חבר במועצת העורכים של עיתונים אחרים, חבר האקדמיה הישראלית למדעים וחבר במכון הרפואי של האקדמיה האמריקאית למדעים. וחבר באגודות מדעיות רבות. 

עבודתו ומחקריו זיכו אותו בפרסים, בהם: פרס רוטשילדפרס וולף, פרס פירס בחקר ההכרה ביולוגית, פרס ישראל וכן תארי דוקטור לשם כבוד ויקיר העיר רחובות.