זוכי פרס אמת

פרופ' דן שכטמן

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: כימיה

חתן פרס נובל לכימיה בשנת 2011

כימיה

פרופ' דן שכטמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' דן שכטמן על תרומתו החלוצית לגילוי המבנה החדש והייחודי של קוזיגבישים, שהביא למהפכה בהבנת מבנה המוצק. פרופ דן שכטמן הינו חתן פרס נובל בכמיה משנת 2011 .”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' דן שכטמן נולד בתל-אביב בשנת 1941. את לימודיו עשה בטכניון (תואר ראשון בהנדסת מכונות, תואר שני ושלישי בהנדסת חומרים). הוא התמחה במעבדות חיל האוויר האמריקני, ומשנת 1975 הוא מרצה במחלקה להנדסת חומרים בטכניון. בשנת 1986 נתמנה לפרופסור מן המניין, והיה ראש המחלקה להנדסת חומרים. במשך שנים רבות הוא פרופסור-אורח באוניברסיטאות ג'ונס הופקינס ומרילנד. 

במחקריו עסק בחקר מבנה החומר וכן בפיתוח סגסוגות המבוססות על טיטניום-אלומיניום, בפיתוח סגסוגות מתכתיות שנוצרו בהתמצקות מהירה ובחקר המבנה של ציפוי היהלום. גילוי החומרים הקוואזי-מחזוריים יצר ענף מדעי חדש. בעבודתו המדעית חקר והסביר את מבנה החומרים האלה. הממצאים הצביעו על כך שהידע בדבר הסדר האטומי בחומרים גבישיים אינו שלם ודורש שינוי והרחבה. לאור תגליתו שונתה ההגדרה המדעית של הגביש, והידע שפיתח הביא לידי הבנה חדשה של מבנה החומרים המוצקים. כיום יש לקוואזי- גבישים כמה יישומים תעשייתיים, ובזכות תכונותיהם הפיזיקליות יוצאות- הדופן יש להם פוטנציאל תעשייתי רב.

בזכות מחקריו הוא מוּכר בעולם כ"אבי מדע החומרים הקוואזי-מחזוריים". את עבודתו בטכניון הוא מייחד לחומרים שגילה ומבקש למצוא להם שימושים טכנולוגיים. תוצאות מחקריו פורסמו בעשרות מאמרים והוצגו בכינוסים בין-לאומיים רבים. 

המחקרים והגילויים המדעיים זיכו אותו בפרסים רבים, ביניהם פרס ישראל, פרס רוטשילד ופרס וולף בארץ ופרסים רבים בחו"ל. הוא חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, חבר האקדמיה להנדסה של ארצות-הברית וחבר-כבוד באגודות מדעיות רבות ברחבי העולם. פרופ' דן שכטמן זכה בפרס נובל לכימיה בשנת 2011.