זוכי פרס אמת

פרופ' זאב תדמור

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעים מדויקים
בתחום: כימיה והנדסה כימית

הנדסה כימית

פרופ' זאב תדמור

מנימוקי חבר השופטים

“על תרומותיו החלוציות בעיבוד פולימרים, שהפכו את התחום הזה לדיסציפלינה הנדסית חדשה וחשובה, ועל מנהיגותו האקדמית כמחנך וכחוקר מוביל בהנדסה כימית בישראל.”

קורות חיים

פרופ' זאב תדמור נולד ב-1937, הוא פרופסור מחקר בפקולטה להנדסה כימית בטכניון - מכון טכנולוגי לישראל, שבו למד הנדסה כימית (תואר ראשון ושני) ויושב ראש מוסד ש. נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה. את עבודת הדוקטורט עשה במכון הטכנולוגי על-שם סטיבנס בניו ג'רסי, ארצות-הברית. הוא היה דיקן הפקולטה להנדסה כימית ובהמשך נשיא הטכניון

עיקר עניינו המחקרי הוא הנדסת פולימרים וחומרים פלסטיים – ועיבודם. תרומתו החשובה היא בהנחת היסודות המדעיים ובמידול מתמטי-כמותי של התהליכים, אשר הופכים את חומרי הגלם למוצרים מוגמרים ומועילים. כך סייע בהפיכת פעילות טכנולוגית אמפירית לדיסציפלינה הנדסית כמותית, מוגדרת ומבוססת. לצד פרסום ספרים ומאמרים, רשם לזכותו פטנטים רבים בתחום התמחותו כאשר עבד כמהנדס-חוקר בארגונים שונים בארץ ובעולם. 

כמו כן הוא עוסק במחקר התחום המדיניות הציבורית במדע ובטכנולוגיה, בחינוך הנדסי וכן בהיסטוריה, במבנה ובניהול וארגון של אוניברסיטאות מחקר. 

הוא חבר האקדמיה הלאומית למדעים והאקדמיה הלאומית להנדסה של ארצות-הברית. אוניברסיטת בולוניה באיטליה העניקה לו דוקטור לשם כבוד בטכנולוגיה כימית במסגרת אירועי 900 שנה להיווסדה. במרוצת השנים זכה בפרסים רבים, בהם פרסי אגודת הפלסטיקה של ארצות-הברית על השירות המצטיין של חטיבת האקסטרוזיה ועל הישגים בולטים בהנדסת פלסטיקה ובטכנולוגיה של פלסטיקה.
 
הוא נבחר להיכל התהילה של עיבוד פולימרים, המנציח את חלוצי המחקר והעשייה בתחום.
 
כמו כן זכה בפרס רוטרי לתרומה מצטיינת להשכלה הגבוהה בישראל.